Abdurrahman Yıldırım

Kredi kartına tek limit en çok taksitleri vurur

Amacın ne olduğunu tam bilmiyoruz ama kredi kartlarında yeni bir düzenleme söz konusu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BDDK'nın çalışmaları başlattığını ve kişiye ait tek limit uygulamasına geçileceğini söyledi. Bu limitin de kişinin yıllık gelirinin yarısını geçmemesi esas olacak.

AMAÇ NE?: Gelirin yarısı kadar kredi limiti doğru bir adım. Harcamayı yapanı da korur, sistemi de. Eğer gelir ve servet ile borçlar doğru kapsanacaksa. Buradaki amaç nedir, ısınmış bir ekonomiyi harcamaları sınırlandırarak soğutmak mı, yoksa kart sahibinin ödeme güçlüğüne düşmesini önlemek mi? Bunu bilmiyoruz. Ama eğer belirtilen yapılırsa her ikisine hizmet edeceği kesin.

SAYI 100 BİNE DAYANDI: Bitişikte kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı yer alıyor. Yılın başında 50 bin dolayında olan bu sayı yeniden 100 bine dayandı. Yeniden hızlı bir artış söz konusu. Üstelik kredi kartı faizleri şimdiye kadar artırılmadı. Bütün faizler arttı, kredi kartı faizlerinin alt ve üst limiti Merkez Bankası tarafından belirlendiği için olsa gerek, artırılmadı. Türkiye herhangi bir ekonomik kriz de yaşamıyor. Böyle bir ortamda eğer borcunu ödeyemeyenlerin sayısı bir yılda katlanıyorsa, daha zor ortamlarda kim bilir neler olur? Tıpkı bitişikte görüldüğü gibi sayı yine 600 bine ulaşmaz mı?

TAKSİTİ AZALTIR: Ekonominin soğutulmasına buradan bir katkı olsun isteniyorsa mümkündür. Çünkü Türkiye'de kredi kartıyla tüketim yaygın. Özellikle bir kesim, birden çok kart ile borçlarını çevirip duruyor. Bunların önü alınır. Kişiye tek limit uygulaması en çok da kredi kartlarının taksitlendirme özelliğini budar. Kart limitlerinin hemen dolmasına yol açacağından taksitlendirme yeni harcama yapılmasını engelleyecek. Bu da harcamaları kısmen azaltıcı etki yapar. Türkiye'de kartlarla taksit yaptırma çok yaygın. Taksit, fiyatı düşürmüyor, hatta artırıyor ama ödeme kolaylığı sağladığından alıcıya düşük görünüyor.
Eğer tek limit, gelir veya serveti doğru belirleyebilirse iyi sonuçlar yaratabilir.

SONUÇ: "Eğrilikten doğruluk, siyahtan beyaz çıkar." Latin özdeyişi

 

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
20 Aralık 2011 Salı, 23:01 Misafir peki sizce böyle bir geçiş sistemi tamamen kitlemez mi? harcama yoksa i̇şte yok esnaf nasil açar bu çikmazi
Yukarı