Abdurrahman Yıldırım

Getiri eğrisi 'Faizde fırsat kapıda' diyor

Birkaç aydan beri Hazine gösterge faizi çift haneli rakamlara yükseldi.
■ Bunda Merkez Bankası'nın para politikasında sıkılaştırmaya gitmesi ve bilinçli bir şekilde belirsizliği artırmasının etkisi büyük.
■ Yabancıların net bazda satışta olmaları bir başka neden.
■ Enflasyonun çift haneye dayanması da etkili bir faktör.

YENİ YILDA DA SÜRER: Faizin yeni yılda bir süre daha çift haneli rakamlarda kalması bekleniyor.
Hem Avrupa krizinin ve bağlı olarak Merkez Bankası'nın parasal sıkılaştırmasına devam edeceğinden, hem de enflasyondan dolayı. Yeni yılda ayrıca Hazine'nin 2012 itfaları ilk aylara yığılmış.

GETİRİ EĞRİSİ: Devlet iç borçlanma senedi piyasasında sadece faiz yükselmedi, verim eğrisi de tersine döndü. Kısa vadeli olanları daha yüksek, uzun vadeli olanları daha düşük getiri sağlıyor. Hazine faizi dediğimiz 2 yıl vadeli gösterge bononun getirisi. Ama bunun altında ve üstünde başka vadelerde de Hazine kâğıtları bulunuyor. Bu kâğıtların yıllık bileşik getirilerinin oluşturduğu eğri, şimdiye kadar alıştığımızın tam tersi bir görüntü veriyor. En kısa vadeli Hazine kâğıtlarının faizi en yüksek, en uzun vadelinin faizi de en düşük.
İtfasına bir ay kalan kâğıdın yıllık bileşik faizi yüzde 10.77 olmasına karşılık 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi yüzde 9.67. Aradaki fark bir puandan fazla. Biri bir aylık, diğeri 10 yıllık.

DEĞİŞİMİN NEDENİ: Getiri veya verim eğrisinin tersine dönmesinin nedenleri ne?
■ İlk neden Merkez Bankası'nın ilerleyen aylarda para politikasını gevşeteceğinin beklenmesi. Dün de 2012 yılında izleyeceği para politikasını açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "esnekliğin devam edeceğini, öngörülebilirliğin artacağını" söyledi.
■ Buna, Avrupa krizinin şu veya bu biçimde yeni yılın ilk yarısında hal yoluna sokulacağının beklenmesi eklenebilir. Bu durumda hem faiz üzerindeki satış baskısı hem de döviz kurunun üzerindeki alım baskısı azalır ve bizzat bu gelişmeler faizi gevşetir.
■ Ayrıca, 2012 yılında enflasyon ilk başta çift haneli rakamlara yükselecekse de, sonradan yeniden düşüşe geçmesi bekleniyor.

DÜŞÜŞ FİYATLANMIŞ: İşte bu nedenlerden dolayı devlet iç borçlanma senetlerinin yıllık bileşik getirilerinden oluşan çizgi yukarıdan aşağıya bir görüntü veriyor. Bu nedenle en kısa vadeye en yüksek faiz istenirken, en uzun vadeli kâğıdın faizi tek haneli rakamlara inmiş. İlerleyen aylarda faizin düşüşü öngörülmüş ve fiyatlanmış. Bugünkü ortamın kalıcılığına inanılmıyor. Bu yöndeki gelişmeler ortaya çıktıkça bono ve tahvile hızlı alımları da beraberinde getirebilir.

 

 

***

Enflasyon düşüşü neden yılın son çeyreğinde?

Dün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun aralık ayında tepe yapacağını, birkaç ay burada kalacağını, Mayıs'tan itibaren tek haneye düşeceğini, yılın son çeyreğinde ise hızlı bir gerileme içine gireceğini söyledi.
Bu yılın aylık enflasyon rakamlarına bakınca bu senaryonun tutabileceğini söylemek mümkün. Çünkü yılın ilk aylarında baz etkisi aleyhte çalışacak. Düşüşü değil, yükselişi teşvik edecek. Yıllık enflasyon yüksek kalacak. Ancak yılın son çeyreğine gelince, bu yılın yüksek oranlı aylık rakamları endeksten çıkarken daha düşük rakamların girmesiyle yıllık enflasyonda hızlı düşüşler meydana gelebilir. Bunun faiz piyasasında fiyatlaması ise en azından 5-6 ay önceden başlar.

 

SONUÇ: "Görünmeyenleri görünenlerden çıkar."Solon

Yukarı