Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

'Bilinçli belirsizlik' sıcak paraya en büyük yıllık kaybı verdi

Sıcak para diye tanımlanan yabancı portföy yatırımları Türkiye'de en ağır kaybını 2011 'de aldı. Hem de çift yönlü. Merkez Bankası'nın sıcak parayı kaçırmak ve kuru yükseltmek için izlediği "bilinçli belirsizlik' politikası sonucunu verdi. Yabancılar hem faiz düşüşünden hem kur artışından zarar ederken Türkiye portföylerini azaltmaya başladı.

BONODA % 11.6 ZARAR: Ağırlıklı ortalama Hazine faizlerine göre yabancıların devlet iç borçlanma senetlerinden 2011 yılında yüzde 11.6 zarar yazdılar. Bu orandaki zarar 28 yıllık yatırım araçları takibimiz döneminin en yüksek zararı. Bundan önce 2008'de yüzde 8.1, 2001 'de yüzde 6.9, 1994'te yüzde 2.9'luk kayba uğramışlardı. Bu zarar yılları hep kriz yılları. 2011 ise kriz yılı değil. Ama kur artışı ve faizin tarihsel olarak en düşük düzeyine inmesi yabancılara en büyük zararı yaşattı. Yabancıların devlet iç borçlanma piyasasında 2011 başında 31.8 milyar dolar olan portföyü nisanda 41.1 milyar dolara çıktıktan sonra 34.4 milyar dolara indi.

BorsaDA % 37 KAYIP: Yabancıların en büyük portföyünün olduğu hisse senetleri de 71 milyar dolardan 48 milyar dolara indi. Bunda yabancıların hem 2 milyar dolarlık net satışları hem de değer kaybı etkili oldu. Borsanın TL bazındaki kaybı yüzde 22.3. Ama buna yüzde 22.9 dolar artışı eklendiğinde satıp çıkan yabancının kaybı yüzde 36.8 düzeyine ulaşıyor.

ÇİFTE GAGA: 2011 yılına girerken Merkez Bankası'nın yeni para politikası çerçevesinde "sıcak para mayası tutarsa büyük iş" demiştik. Ortaya çıkan gerçekleşme ise sıcak paranın değil para kazanması, ciddi bir kayba uğradığını, geçmiş yıllarda hem faiz hem de döviz kurundan yazdığı yüksek kazançların yüksek bir kayba dönüştüğünü gösteriyor. Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "Sıcak para, kara kaşımız kara gözümüz için gelmez. Hem faizden hem döviz kurundan kazanmak, yani çifte gagalamak için gelir" sözü geçmiş yıllar için geçerli ama 2011 için tersine çalıştı. Çifte gagalama için gelenler, çifte gagayı yediler.

SONUÇ: "Kaybetmekten yılmayan, kazanmanın eşiğindedir." ABD atasözü

Yukarı