Abdurrahman Yıldırım

2012, doları yenip TL'den kazanma yılı olabilir mi?

Geçen yılın son günü Merkez Bankası dövize en büyük müdahalesini yaptı. Cuma günü de Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Bursa'daki konuşmasıyla dövize şimdiye kadar ki en büyük sözel müdahalede bulundu. Çok iddialı konuştu. "Doları yeneriz, TL hep kazandıracak" dedi Erdem Başçı.
Yıl bitimi nedeniyle hesabı kitabı yeni yapıyorduk. Gördük ki 2011 'de TL'ye yatırım yapanlar bonoda olsun, repoda olsun, mevduatta olsun, yatırım fonlarında olsun, Borsada olsun kaybetmişler. 2000'den sonra 2011 'de TL'ye güvenenler hüsrana uğramış. Altın ve döviz kazandırmış. Yabancılar da, Türkiye piyasasından en büyük kayıplarını 2011'de yaşamışlar.
Normal zamanlarda Merkez Bankası'ndan gelecek bu tondaki sözler, dövizin belini kırmaya yeterdi. Gerçi konuşma yapılırken kurda bir düşüş görüldü. Ama beli kırılacak oranda değil. Asıl durumu bu hafta göreceğiz.

KRİTİK HAFTA: Çünkü küresel piyasalarda yıl sonu tatilinden asıl dönüş, kurumsal yatırımcıların yeni yıla ilişkin pozisyon almaları ve piyasaların tüm katılımcılarıyla işlem yapmaya başladıkları bu hafta olacak. Erdem Başçı'nın sözlerinin etkili olabilmesi için, ilk haftanın iyi geçmesi gerekiyor. Bunun için de, yurtdışının iyi olması ve Türkiye'ye sermaye girişi gerek. Aksi takdirde ise durum zorlaşacak, kredibiliteyi kurtarmak büyük çaba gerektirecek. Parasal sıkılaştırmayı pekiştirmek, daha uzun vadeye yaymak gerekebilecek. Bu da faizlerin yükseldiği bir ortam demektir.

RİBAUND ETKİSİ: Aşağıdaki tablo bize, her şeye rağmen Merkez Bankası'nın kuru tutabileceğini söylüyor. Bunun en büyük dayanağı, TL'nin geçen yıl değer kaybetmesidir. Tabloda işaretlendiği gibi, 1994 devalüasyonu ardından gelen 4 yıl ve 2001 devalüasyonu sonrası gelen 5 yıl dolar kaybettirmiş, TL değer kazanmış. Her büyük kaybın ardından TL güçlenerek geri dönmüş. 2011'de ise dolar reel olarak yüzde 11 artmış. Geçmişle karşılaştırınca tam bir devalüasyon sayılmaz ve durumu 5-6 yıllığına kurtarmaya yetmez ama bir-iki yıllığına da götürebilir.

SONUÇ: "Kazandığınız her şey için bir şey kaybedersiniz." Emerson

 

 

 

'TL'ye yatırım yapanlar hep kazanacak'

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Bursa konuşmasından satırbaşları söyle:
■ Dünyada çok bol kısa vadeli finansman imkânı var. Türkiye gibi bir ülke çok rahat dış finansman bulur, kimsenin endişesi olmasın, buluyor zaten.

■ 2012'de, Türk Lirası dünyada en çok değerlenen paralardan birisi olacak. 2012 yılında Türk Lirası'na yatırım yapanlar hep kazanacak. Kim yaparsa yapsın. Bizim vatandaşımız yaparsa bizim vatandaşımız, dünya vatandaşı yaparsa dünya vatandaşı kazanacak. 

■ Avrupa'daki problemlere rağmen. Avrupa bankaları zor durumda kalsa bile dünyada başka bankalar var, fon kaynakları orada olduğu sürece, Türkiye'ye finansman gelmeye devam edecek. O yüzden TL değer kazanmaya devam edecek. Merkez Bankası 2012'de TL'nin değer kazanmasına izin verecek. Çünkü enflasyon daha öncelikli bir problem.

■ Türk Lirası Amerikan Doları'nı yenebilir mi? Anahtar soru bu. Güvenli liman, likit liman, tek rezerv para dünyada. Panik halinde bütün paralar Amerikan Doları'na karşı değer kaybediyor. Böyle bir paraya karşı şansı var mı? Biz diyoruz ki Türkiye'de var. Çünkü bizim araçlarımız dünyanın hiçbir yerinde olmayan araçlar, çok güçlü araçlar. Biz Türk Lirası olarak 2012'de doları yeneriz. Bu çok iddialı bir laf, bunu bir kenara yazın. Senenin sonunda tekrar konuşalım.

■ Dolar Euro'ya karşı değer kazanıyor. 1.20'lere doğru hızlı bir ilerleme var. Amerika rahatsız oluyor; "Dolar bu kadar çok değer kazanmasın, madem Avrupa para basıyor, biz de karşılığında para basalım" diyor. 2-3 ay içerisinde bunun kararını verirlerse siz seyredin, TL' ve diğer gelişen ülke paralarındaki değer kazancını. Dolar hızla düşer.

■ Eğer TL istikrarlı devam ederse, pazartesi günü 5.75'ten fonlamaya başlayabiliriz. Böyle bir ihtimal var. Orada dikkatli gideriz, tedirgin etmeyecek şekilde likiditeyi veririz, TL değer kazanmaya devam ederse 5.75'ten fonlamayı artırırız. Böylece normal günlere dönmüş oluruz. Baktık ki birileri bizi test etmeye çalışıyor, hâlâ inanmıyor, güvenmiyor, anında istisnai güne geçeriz, TL değer kazanır, hiçbir şey kaybetmeyiz, enflasyondan kazanırız.

Yukarı