Abdurrahman Yıldırım

Bütçede sorun yok bu gidişle olmayacak da

2011 yılı Hazine nakit dengesi belli oldu. Nakit dengesi, bütçenin öncü verisi. Önümüzdeki günlerde açıklanacak yıllık bütçe verileri de, bu civarda veya bütçe açığı çok az üstünde çıkacak.
2011 nakit açığı 35 milyardan 15.2 milyar liraya düştü. Yarı yarıya azaldı. Üstelik bir seçim yaşanmasına rağmen.
İyileşmenin nedeni ise yüksek büyüme sonucu dolaylı vergilerin artması, bir kerelik gelirler ve faizden elde edilen tasarruf. Bir kerelik gelir, vergi ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasından oluştu. Faizlerin tek haneli rakamlara inmesinin faydasını faiz ödemelerinin yüzde 14 azalmasında görüyoruz.
Sonuçta 15.2 milyar liralık nakit açığının 1.281 milyar lira olarak beklenen GSYH'ya oranı yüzde 1.2'ye geriledi. Yüzde 3.6'dan 1.2'ye iniliyor. 2014' te ulaşmayı hedeflediğimiz orana geçen yıldan ulaştık. Üstelik yüzde 1.7'lik geçen yılki hedefin de altında kaldık. Yaşanmakta olan Avrupa kaynaklı bir kamu borç krizi. Nedeni ise yıllarca verilen yüksek bütçe açıklarının borçlanmayla finanse edilmesi. Bizde ise bütçe açığı sorunu artık yok. Hemen her yıl bir defalık gelirler elde etmekte hükümet gayet başarılı. Bu yıl da 2B arazilerinin satışından elde edilecek gelirler devreye girecek. Bu gelirlerden gelecek yıla sarkanlar olacak. Bedelli askerlik ödemesi olacak. Bunlar bütçe gelirleri içinde yer almıyor. Ekonomi yavaşlasa ve bütçe gelirleri azalsa bile, yerine bu gelirler geçecek. Bu nedenle birkaç yıllık vadede bütçe açığı kaynaklı bir sorunumuz olmayacak. Küresel kriz ortamında Türkiye'nin en sağlam tarafı da burası. Bütçede bu sağlam duruş, dışarıdan esen rüzgâra karşı tam bir kalkan görevi görüyor.

SONUÇ: "Para bütün ayıpları örter." Çin atasözü

 

 

 

 

Yukarı