Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Yakalanan dalga ne kadar sürer?

Küresel piyasalar geçen yılı tamamlarken yeni yıla ilişkin beklentiler, Avrupa kaynaklı olmak üzere ilk yarıda bir dibe vuruş, ikinci yarıda ise yavaş bir toparlanmanın olabileceği şeklindeydi. Birinci veya ikinci çeyrekte en kötü görüldükten sonra Avrupalı bankaların sermaye yeterlilik rasyosunu yıl ortasında yüzde 9'a çekmek koşuluyla toparlanmanın başlayacağı umuluyordu.
Böyle bir gerçekleşme olsaydı küresel piyasalarda tam bir yıllık geri çekilmenin ardından yeni bir canlanma dönemine girilecekti. Bu durumda, Mart 2009'da başlayan pozitif trend Mayıs 2011 'de son bulduktan sonra bir yıllık düzeltme hareketi yaşayıp yeni bir yükselme eğilimi başlayabilecekti.

DÖNÜM NOKTASI: Ancak bu beklenti 2012' nin ikinci haftasından itibaren başlayan risk iştahı ve alım dalgası ile kırıldı. 9 Ocak'la başlayan ikinci haftada küresel piyasalar tam kadroyla işbaşı yaparken aynı zamanda likiditede bekleyen bazı küresel fonlar yeni yılda yeni pozisyonlar almaya başladı. Negatif eğilimin yeni yılda devamının geleceğinde hemen hemen tam bir görüş birliği oluşması, gidişi bozdu. Ya beklenenden daha hızlı veya daha büyük boyutlu bir kötüleşme olacaktı ya da beklenenin tersi gerçekleşecekti. Aralık ayında Avrupa Merkez Bankası'nın 489 milyar Euro'luk üç yıllık likidite desteği ile AB Liderler Zirvesi çakıştı. Hem kararlar hem de likidite desteği piyasaların yön tayininde dönüm noktası oldu. Çünkü likiditenin de, kararların da arkası gelecek.

SORUN ÖTELENDİ: Likidite desteği Avrupa'nın yaşadığı bankacılık sorununu şimdilik öteledi. Banka batış riskini azalttı. Bankaların sermaye bulup bulamayacakları da yıl ortasına doğru belli olacak.
■ Bankaların bol ve ucuz likiditeye kavuşması kamu borçlarının çevrilmesini de kolaylaştırdı. Nitekim yeni yıldan itibaren Avrupa da faizlerin tırmanışı durdu, hatta gevşeme eğilimi başladı. Merkez bankası bankaları, bankalar da devletleri fonluyor.
■ Parasal genişleme sadece Avrupa da değil Amerika da da gündeme geliyor.
■ Üstüne Çin'in ekonomisinin hız kesiyor olması yeni bir parasal gevşemenin de bu ülkeden gelebileceğini ihtimal dahiline sokuyor. Sonuçta bol olan küresel likidite daha da bollaşacak. Bunun da risk alma iştahını artırması, varlık fiyatlarını yükseltmesi normal bir gelişme. Olan da bu zaten.

ÇÖKÜŞ DE ERTELENDİ: Bu gelişmeler sonucunda piyasalar bir dalga yakalamış durumda. 8 aylık düşüşün veya negatif trendin ardından yakalanan bu pozitif dalganın üçüncü haftasına girdik. Devamı gelir mi? Gelebilir. Piyasalar 8 aylık aradan sonra yakaladıkları bu fırsatı herhalde birkaç haftada kaybetmek istemeyecek.
Üstelik Avrupa bölgesine yönelik haber akışı sürecek ve likiditenin ikinci partisi de şubat sonunda verilecek.
Bu durumda yılın ilk aylarında Avrupa krizinde beklenen dip noktası ertelenmiş oluyor. Tabii paralelinde küresel piyasalarda beklenen dip noktası da öteleniyor. Ne zamana kadar ertelendiğinin yanıtı öncelikle gelişmelere, sonra piyasaların vereceği karara bağlı olacak.

SONUÇ: "Zenginlik hırsı, yoksulken oluşur." Latin atasözü

Yukarı