Abdurrahman Yıldırım

Bir ayda her şey oldu bitti mi?

Ocak ayı risk iştahı yüksekti. Bu nedenle Türkiye'ye gelen sermaye de yüksek oldu. Devlet iç borçlanma senetleri yoluyla 2.5 milyar dolar, hisse senetleriyle 474 milyon dolarlık bir kaynak girişi gerçekleşti. Mevduat hesapları da artınca yabancıların ocak ayında Türkiye portföyü, Borsanın da yükselişine paralel biçimde 11.5 milyar dolar artışla 103.6 milyar dolara yükseldi.
Yerli tasarruf sahipleri ise her kur düşüşünde olduğu gibi, yine dövize yöneldi. Döviz hesapları bir ayda 5 milyar
dolara yakın arttı. Hisse senetleri de değerlenince yerlilerin toplam portföyü 12 milyar liralık artışla 823 milyar liraya
yükseldi. Yabancılar Türkiye'ye gelirken ve TL'ye yatırım yaparken, yerliler dövize yönelmiş.
KIRILMA MI: Küresel piyasalarla birlikte Türkiye piyasalarının pozitife dönme tarihi 9 Ocak 2012 idi. Aradan tam bir ay geçti. 9 Şubat itibarıyla hem küresel piyasalarda hem Türkiye piyasalarında kırılma başladı gibi.
■ Bir ayda Türkiye borsası yüzde 25 arttı. Dolar bazında, TL'nin değerlenmesinden dolayı bu artış yüzde 35'e çıkıyor. İMKB 100'ün 9 Ocak'ta 2.62 sent olan değeri 9 Şubat'ta 3.54'e kadar yükseldikten sonra kâr satışları geldi.
■ MSCI Dünya Endeksi 4 Ekim'de dip yaptıktan sonra ılımlı bir yükseliş sergiledi. 9 Şubat'ta yüzde 25 pirime ulaştıktan sonra 10 Şubat'ta satışlarla geriledi.
■ MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi aynı dönem içinde yüzde 29 arttıktan sonra satışlarla karşılaştı.
■ Risk iştahındaki azalmayla korku endeksi VIX, 6 Şubat'ta 16.11 'e kadar inmişken 10 Şubat'ta 21.98'e kadar çıktı.

YUNANİSTAN GEREKÇE: Perşembe günü Yunanistan ile borç yeniden yapılandırması anlaşmasına varıldığına
yönelik açıklamalar geldi. Anlaşmanın bazı detayları da açıkladı. Ancak cuma günü yeni zorlukların ortaya çıktığı görüldü. Piyasalar Yunanistan'ı satış gerekçesi yaptı. Zaten belli bir beklenti yaratmıştı. Beklentinin gerçekleşmesiyle satışların da gelmesi normaldi. Ardından gerçekleşmediği ortaya çıkınca bu kez piyasa huysuzlandı. Yani fiyatlar belli bir olgunluğa gelmiş ki satış eğilimi ağır basıyor.
 

HABER AKIŞI: Çok kısa bir süreye sıkıştırılan hızlı değer artışları veya primlerin ardından gelen bu satışlar kısa vadeli kalmak kaydıyla olumlu karşılanabilir. Fiyat değişimleri sindirilir, bazı gerçekleşmeler beklenir, piyasalarda şişkinlikler oluşmaz. Sonra yeniden alıma dönülebilir.
■ Ay sonunda Avrupalı bankaların isteyeceği ve Avrupa Merkez Bankası'nın vereceği likiditenin miktarı bu açıdan belirleyici olacak.
■ Ardından bunun etkileri ve ABD Merkez Bankas' nın yeni bir parasal genişlemesi gündeme gelirse bu da sürükleyici olabilir.
■ Mart ayı böyle geçirilirse nisan gibi yeni yıla ait verilerin açıklanması başlar. 2011 'de tahmin edildiği gibi, 2012'nin kötü geçmeyeceği anlaşılırsa, finansal piyasalardaki pozitif hareketler ikinci çeyrekte reel ekonomiden de destek bulmuş olur. Bu açıdan her şey bir ayda olmuş bitmiş olamaz.

SONUÇ: "Normale devam et, birinci sen olursun." Arap atasözü

 

Yukarı