Abdurrahman Yıldırım

Bu yılın seyri geçen yıla benzer mi?

Küresel piyasalar bu yılın ikinci haftasında pozitif trende döndü. 9 Şubat'a kadar bir ay devam eden bu eğilim bir haftalık mola aldı. Piyasa göstergelerinin 16 Şubat değerleri 9 Şubat değerlerini yakaladı. Pozitif trende yeniden dönüldü. 8 günlük bu kısa dinlenme sırasında gelişen piyasalar yüzde 2.1, gelişmiş piyasalar yüzde 1.6 ve İMKB yüzde 3.6 değer kaybetti, cuma günü de bu kayıplarını geri aldı. ABD piyasaları bu kâr satışlarına pek katılmadı. Cuma günü itibarıyla Dow Jones Endeksi 12.876 puana yükselerek 20 Mayıs 2008'den bu yanaki en yüksek değerine ulaştı.

SORUN PARAYSA O VAR:
Hafta sonu Çin'den zorunlu karşılıkları indirme haberi geldi. Üç ay aradan sonra ikinci indirimde zorunlu karşılıklar yarım puan düşürüldü. Ocak ayında yüzde 4.5'e çıkan enflasyonun şubat ayında düşeceğinin tahmin edilmesi yanında dış ticaret verilerinin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesi Çin'i parasal gevşemeye yöneltiyor. Bu açıdan bakıldığında Çin'deki gelişmeyi piyasalar iki taraflı da yorumlayabilir. Ama pozitif eğilime geçildiğinden dolayı bardağın dolu tarafını görmek isteyeceği de söylenebilir.
Japonya da varlık alım programını 130 milyar dolar daha genişletti. Japonya'nın gerekçesi de deflasyon tehlikesine karşı önlem ve büyümeyi desteklemek. Ama sonuçta o da bir parasal genişleme ve dünya likiditesine yeni bir katkı yapıyor.
Buna ay sonunda ECB'nin yapacağı likidite operasyonunu da eklemek gerek. Burada gerçekleşecek likidite artışının ne kadar olacağı konusunda çeşitli tahminler yürütülüyor.
Bütün bunları sıralarsak eğer finansal piyasaların derdi paraysa işte para. Olumsuz olmaları için geriye fazla bir neden kalmıyor.

GİDİŞ NEREYE: Bu da piyasaları kısa vadede pozitif yönde hareket ettirebilir. Hareket nereye kadar sürebilir veya bütün bir yılı kapsar mı? Bu açıdan Mart 2009'da gerçekleşen pozitif yönlü kırılmaya benzer mi?
■ Bizce biraz zor. Yılın geride kalan bölümünde pozitif hareketin sürmesi için dünya ekonomisinin sorunlarını çözmüş olması ve yüksek büyümeye geçiyor olması lazım. Henüz bu konuda
güçlü işaretler yok.
■ Bu yılki hareketler olsa olsa geçen yılkine veya 2010 yılına benzeyebilir. Hatırlarsak 2010'da yeni yılla birlikte başlayan pozitif eğilim nisan ortasına kadar sürmüştü. Yılın bütün pozitif gelişmeleri önceden fiyatlanmış, sonra beklemeye geçilmişti. Ağustos sonunda ABD'nin ikinci parasal genişleme haberiyle yeniden olumluya dönülmüştü.
■ 2011'de ise mayıs başına kadar süren bir olumlu eğilim gerçekleşti ve varlık fiyatları küresel kriz sonrasının en yüksek değerine çıktı. Yılın bütün pozitif gelişmeleri satın alındıktan sonra ikinci yarıda satışlar vardı.
■ Bu yılki hareketin de son iki yılki harekete benzemesi daha yüksek olasılık. Nasıl olsa geçen yıl 8 ay boyunca likiditeye dönenlerin alımları piyasaya bir ivme verdi. Üzerine merkez bankalarının parasal genişlemesi geldi. Bu para da piyasalara girdiğinde varlık fiyatlarını daha yukarılara taşıyabilir.
■ Ancak bütün bir yılı baştan sona alıp götürecek kadar da değil. Ne o kadar gidilecek marj var, ne de küresel görünümde bunu kaldıracak güçlü bir iyileşme. Yine bir yere kadar yılın gelişmeleri fiyatlanacak, sonra da satılacak gibi. Hatta gerekçe bile aynı kalabilir. Son iki yılda piyasalarda satışa gerekçe AB veya Yunanistan kriziydi. Ama siz siz olun, farklı bir oyun sahneye konulabileceğini akıldan çıkarmayın.

SONUÇ: " Şeytan paranın bulunduğu yerdedir." Alman sözü

 

Küresel Piyasalarda yılbaşından beri ilk 10

 

 

 

 

Yukarı