Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

İyiye gidişin onayı

Dün Merkez Bankası koridor daraltması yoluyla faizi aşağı çekti. Gerçi bankaların fonlama maliyetini düşürmedi, oradaki faiz yüzde 8 civarında gerçekleşiyor.

ANLAMI NE: Merkez Bankası'nın dün düşürdüğü faiz ise işler tersine döndüğünde, Türkiye'den sermaye çıkışı olduğunda uygulayacağı oran, koridorun üst tarafı. Bu oran 1 puan aşağı çekildi. Bugün için ortam iyi, sermaye çıkışı yok, onun için de bankaların fonlanma maliyetinde herhangi bir değişiklik yaratmadı. Ancak, fonlamaya doğrudan bir etkisi olmasa da, bu faiz indiriminin sinyal ve mesaj etkisi önemli. Bir yerde olumluya gidişin, belirsizliğin azaldığının onayı ve bundan sonra da faizlerin artışının değil olsa olsa düşüşünün gündeme gelebileceğinin işareti. Bu nedenle dünden itibaren ikinci el piyasa da faiz oranlarını düşürdü. Hazine gösterge faizi aralık ayından bu yana ilk kez yüzde 9'un altına indi.

GEREKÇELERİ NE: Merkez Bankası'nı bu kararı almaya teşvik eden gelişmelerden biri de ABD Merkez Bankası'nın bol likidite ve düşük faizi 2014 sonuna kadar uzatmasıydı.
■ İkinci gelişme olarak İngiltere, Japonya merkez bankalarının varlık alım programlarını artırmaları yani parasal genişleye gitmeleri gösterilebilir.
■ Üçüncüsü de Çin ve Hindistan'ın zorunlu karşılıkları düşürmesi yanında Brezilya ve Rusya ile bazı gelişmekte olan ülke merkez bankalarının politika faizlerinde indirime gitmeleri sayılabilir.
■ Elbette Yunanistan'ın borçlarının gönüllü olarak silinmesinde dün anlaşmaya varılması da, en etkili gelişmelerden biri oldu.
■ Döviz kurunun kontrol altına alınması ve TL'nin yeniden değerlenme sürecine girmesi de faiz konusunda Merkez Bankası'nın gevşemeye gitmesini kolaylaştıran önemli bir faktördü.


Yeniden düşük faiz dönemi

Avrupa Merkez Bankası'nın gelecek hafta ortasında yapmayı planladığı ikinci 3 yıllık yüzde 1 faizli kredi verme operasyonunun dünkü karara etkisi var mıydı, bilemeyiz. Ama 29 Şubat'ta yapılacak ihaleye gelecek talebin büyüklüğüne ve Avrupa Merkez Bankası'nın tutumuna bağlı olmak üzere bizim de etkilenmemiz mümkündür. Hatta faiz düşüşünün devamını getirebilir.
Bunun yanında faizi aşağıya çekmeyi kolaylaştıran başka gelişmeleri de sıralayabiliriz:
■ Merkez Bankası şubat ayından itibaren çekirdek enflasyonda düşüş beklediğini belirtiyor. Bu da sıkı para politikasını gevşetme ve faizleri indirme yönünde elini rahatlatıyor. Merkez Bankası'nın dünkü kararı bizzat "olumlu gidişin teyidi" anlamına gelirken aynı zamanda pozitif döngüyü de destekliyor.
■ Küresel likidite bolluğu ve faizlerin düşüklüğü, Yunanistan borç sorununun çözümü, finansal piyasaların pozitif gidişi ve risk iştahının artışı gibi dış gelişmeler de Türkiye'de faizlerin düşürülmesinden yana çalışıyor.
■ Yine dış gelişmelerin de katkısıyla yurtiçinde kurun dizginlenmiş olması ve enflasyonda şubat ayından itibaren düşüş beklenmesi de faizleri düşük tutmanın asgari koşullarını oluşturuyor.
Bu konudaki siyasi kararlılığın yanına Merkez Bankası iradesini de eklediğimizde, bir çeyrek süren yüksek faiz döneminin sona erdiğini, düşük faiz döneminin yeniden başladığını söyleyebiliriz.

SONUÇ: "Gece yağar gündüz açar o yılımızın hoşluğundan; gündüz yağar gece açar o yılımızın puştluğundan."
Türk atasözü

Yukarı