Abdurrahman Yıldırım

Banka da, ülke de batmayacak

Avrupa borç ve banka krizinde, önce üç yıllık yüzde 1 faizli 489 milyar Euro büyüklüğünde kredi genişlemesine gidildi. Sermaye benzeri bu para çok korkulan "Lehman Brothers gibi bir büyük Avrupa bankasının batması" ihtimalini iyice azalttı. Likiditeden dolayı batacak olan banka varsa aralıkta ECB'den çok uygun koşullu krediyi alırdı. Hadi fırsat kaçırıldı, bu kredi operasyonunun ikincisi gelecek hafta yapılacak. Avrupa Merkez Bankası'nın yeni bir yaklaşımla para musluğunu açması "bir büyük banka batacak korkusunun" atlatılmasını ve banka krizinin üstünün örtülmesini sağladı.
Önceki gün Yunanistan ile AB borç takası konusunda nihayet anlaştı. Avrupa'nın en borçlu ve en zordaki ülkesi, tarihin en büyük borç silme operasyonuna imza attı. Buradan zarar görecek bankalar, fonlar, özel sektör kuruluşları olacak. Bir yerde takasın artçı şokları ortaya çıkacak. Bir süreden beri zaten fiyatların içine girmiş olan borç takasının gerçekleşmesiyle piyasalar güçlü olmayan bir kâr satışı gerçekleştiriyor. Ama Yunanistan ile AB krizi önemli bir dönüşümü yaşadı. O da artık bir ülke batacak korkusunun aşılmasıdır. En azından Yunanistan'ın kontrolsüz biçiminde iflas etme ihtimali bu yıl için ortadan kalktı.
Yaşanan zaten borç ve banka kriziydi. Burada işin en kötüsü borç krizinde ülkenin, banka krizinde bir büyük bankanın batmasıydı. Artık en kötüsü olmayacak gibi.

Bu yılın riski petrol fiyatı
Yunanistan'ın batış riskinin piyasaların gündeminden düşmesi Türkiye için de olumlu bir gelişme. Ancak bir başka risk de giderek belirginleşiyor. Brent tipi petrolün fiyatı yükseliyor. Geçen yıl Arap baharı nedeniyle fiyatlar yükselmişti. Bu yıl ise tamamen İran gündemde. Son günlerde fiyatları yükselten ise yıl ortasından itibaren altı büyük Avrupa ülkesinin İran'dan petrol almayı durduracaklarını açıklaması. İran onlardan önce davrandı ve iki ülkeye petrol satışını durdurdu. İran'ın bırakacağı pazarı Suudi Arabistan doldurabilir. Ama tanker sigortalarını Avrupa kaynaklı şirketlerin yapması ve Basra Körfezi'nden taşımaların sigorta edilmeme ihtimali gündemde. Bu
durumda İran'ın petrolünü taşıyacak tanker bulunamayacak.
İran olayı petrol fiyatlarını, petrol fiyatları da Türkiye'nin ithalatını ve enflasyonunu yükseltebilir. İyi ki son Enflasyon Raporu'nda ortalama petrol fiyatı 10 dolara yükseltilmiş. Şimdilik durum kurtarılabilir. Ama fiyatların daha tırmanması halinde bunun enflasyona yansıması beklenebilir. Bu yılın önemli risklerinden biri İran ve petrol fiyatları gibi görünüyor.

SONUÇ: "Farklı deliklerde farklı alıklar vardır." Malezya atasözü

 

 

 

Yukarı