Abdurrahman Yıldırım

TL'ye simge bulmak ne anlama geliyor?

Türk Lirası'nın simgesi belirlendi. Artık yazılı ve görsel medyada TL'nin ifade edilmesinde sık sık bu simgeyi göreceğiz.
Şüphesiz simge başlangıçta kimilerince beğenilecek, kimilerince beğenilmeyecek. Ancak her simgenin veya logonun kabullenilmesi, benimsenmesi hemen olmaz, zaman alır. Bir markayı, bir ismi ortaya atar atmaz tutturamazsınız. Hatta "Bu ne biçim bir isim" veya logo denilmesine karşılık zaman içinde o isimlerin ve logoların kabullenildiğini, birer marka haline geldiğini görüyoruz.
Burada asıl önemli olan o logonun veya simgenin temsil ettiği para biriminin istikrarı, gücü, yurtiçi ve yurtdışında ne ölçüde kullanıldığıdır. Bu da ülkenin hem ekonomik gelişmesi hem de Türkiye'nin imajı, yani marka gücüyle yakından ilgilidir. Eğer ekonomide ve toplum hayatında yaptıklarımızla ülke olarak o simgenin arkasına reel varlıklar koyar, anlamlar yüklersek, sembol de bölgemizde ve dünyada anlam ve değer kazanır. Paranın değeri varsa sembolün de olur. Yoksa tek başına sembol bir şey ifade etmez.

İŞİN DİĞER YÜZÜ: TL için seçilen sembol de, dünya parası olan doların simgesi kadar olmasa da kolay yazılabilen, Euro'nun simgesi kadar estetik olmasa da göze hoş görünebilen bir logo gibi geldi bana. Şimdiye kadar kullandığımız paraya bundan sonra bir sembol bulmanın bazı anlamları vardır. Sembol işin bir yüzüdür, ama işin asıl büyük kısmı diğer yüzüdür.
■ Sembolle birlikte paranın ifadesi kolaylaştırılıyor, tanınırlığı artıyor. TL'ye sembol bulmanın arkasındaki istek de, bundan sonra kullanımının daha yaygınlaşmasını sağlamak olmalı.
■ Bunun için paranın değerini koruması, bir ölçü, değişim ve tasarruf aracı olması gerekir. Bunun yolu da en başta düşük tek haneli düzeylerde tutulacak enflasyondan geçiyor.Demek ki, hem Merkez Bankası hem de hükümet böyle bir amacın içindeler.
■ Simge seçildiğine göre TL markalaştırılmaya çalışılıyor demek. Bu, TL'den 5-10 yıl gibi kısa sürede vazgeçmek gibi bir niyetin olmadığı anlamına geliyor. Ne olursa olsun TL kalıcı olacak. Bununla kastım da, AB üyelik müzakereleri süren Türkiye'nin Euro'ya katılımıdır. AB'ye katılsak bile demek ki, Euro'ya katılmayacağız, kendi ulusal paramızı kullanmaya devam edeceğiz. Ya da hükümet olarak AB umudumuz suya düştü.
■ TL'nin simgesinin açıklandığı törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fiyat istikrarından, finansal istikrardan ve mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz" sözü amaçla uyumlu. Bu sözün arkasında durulduğu ölçüde, TL'nin değer kazanması, dolayısıyla markalaşması ile yeni belirlenen simgesi de anlam kazanabilecek. Yine aynı konuşmada Başbakan'ın bugünkü faiz düzeylerini yüksek bulduğunu ve düşmesi gerektiğini söylemesi de, öncelikle enflasyon düzeyinin daha da düşmesiyle mümkün olabilecek. Faiz TL'nin değeridir.
■ TL kalıcı olacak, yaygınlaşacaksa toplum olarak yerli parayla tasarrufları artırabilmeli ya da tasarrufları ulusal parayla büyütebilmeliyiz. Bu aynı zamanda finansal istikrara yapılacak önemli bir katkıdır. TL gerçekten bir para birimi olacaksa, kalıcı olacaksa Türkiye'de yaşayanların, TL ile kazanıp TL ile tasarruf etmesi ve servetlerini de TL üzerinden tutmaları gerekir. Bu da başta fiyat istikrarı olmak üzere finansal, maliye, parasal, ekonomik, hatta siyasal istikrarla yakından ilgilidir.
İşte simge bulmak TL'yi değerli tutmak, bunun için de bütün bu konulardaki eksiklikleri tamamlamak demektir.

SONUÇ: "Testide ne varsa dışarı da o sızar."
Türk atasözü

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
02 Mart 2012 Cuma, 14:12 Misafir anacim tabi̇ki̇ türki̇ye tl de kalacak euro olsund abi̇zdemi̇ batalim si̇stemleri̇ eski̇ komini̇st reji̇mi̇ gi̇bi̇ kokuşuyor.ab artik turki̇ye i̇çi̇n caz,i̇be olmaktan cikip tehli̇keli̇ bi̇r si̇stem hali̇ne dönüştüğü görülüyor i̇ngi̇li̇zler gi̇bi̇ uyanik olalim lütfen
Yukarı