Abdurrahman Yıldırım

S&P Türkiye'nin görünümünü niye durağana indirdi?

Reyting kuruluşu S&P Türkiye'nin kredi görünümünü pozitiften durağana çevirdi. Artırım beklerken tersi yönde yorumlanabilecek bir değerlendirmeyle karşılaşmak bizi şaşırttı. Kuruluş bunu neden yaptı?
Normalde görünüm pozitif yapılmışsa bu, "Eğer olumlu gelişmeler gündeme gelecekse notu artıracağım" demek. S&P'nin görünümü pozitife çevirmesinin ardından Türkiye olarak biz notun yükseltilmesini bekledik. Ne de olsa kuruluş Fitch'in bir basamak altında kalıyordu. Ama bu kararının ardından uluslararası gelişmelerin ve özelinde ekonominin performansının not artışı için yeterli olmayacağı kanaati oluşmuş olacak ki, böyle bir kararı aldı.
ARTIRIM NEDEN YOK: Kendi açısından beklediği olumlu gelişmeleri aradan geçen zaman içinde pek bulamadı demek.
■ Cari açıkta bir düzelme var. Ancak bu düzelme yavaş, büyüme hızının düşüşüyle paralel değil. Çok daha yavaş.
■ Bu durumun, enerji fiyatlarının tahmin edilenin üzerinde seyretmesinden kaynaklandığı söylenebilir. Zaten açıklamada enerji fiyatlarına fazlaca vurgu var.
■ Kur düzeltmesi yoluyla ithalatın frenlenmesi ve dış açığın daraltılmasına geçen yılın ikinci yarısında ara verildi. Enflasyon kısıtı ortaya çıktı.
■ Ekonomik gerekçeler yanında belki de siyasi nedenler de bu not artışına bir engel olarak görüldü. Ama şimdiye kadar kredi kuruluşlarının açıklamalarında siyasi etkenler pek vurgulanmadı. Dolayısıyla kararın bir de siyasi yönü olabilir.
EN AZ BİR YIL BEKLEME: S&P notu artıramayınca da, pozitifte tutmaya devam edemeyeceğine göre, durağana çekti. Görünümü negatife düşürmedi, durağana indirdi. Görünümün bu seviyede daha uzun süreyle kalması mümkün. Görünümün durağana çekilmesi notun indirileceği anlamına da gelmiyor. Böyle bir dönemde notu artırmaya cesaret edemediği için görünümde geri adım atmaktan kaynaklanan bir durumla karşı karşıyayız.
Bu görünüm değişikliği için kurum bir düzine de gerekçe sıralamış. Ama bunların bir anlamı yok. Aynı gerekçeleri ve açıklamayı küçük rötuşlarla notu yükseltmeye kalksaydı da kullanabilirdi.
Bunun ötesinde görünümün pozitiften durağana çevrilmesi "önümüzdeki bir yılda notunuz artmayacak" anlamına da geliyor.

SONUÇ: "Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir." Çin atasözü

Yukarı