Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Reytingde Türkiye'nin çıkış yolu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'un Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, Türkiye'nin kredi notu görünümünü ''pozitiften durağana" çevirmesiyle ilgili olarak ''Bazen şirketler ve ülkelerden bizimle olan anlaşmasını feshedenler olabiliyor. Fakat biz 127 ülkeyi değerlendirmeye devam ediyoruz'' dedi. Coughlin, "Fransa reyting anlaşmasından 2000 yılında geri çekildi. Fransa'yı halen derecelendirmeye devam ediyoruz, çünkü finansal piyasalar için büyük bir oyuncu ve müşterilerimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz'' yorumunu yaptı. Ülkelerin isteği dışında da derecelendirmeye tabi tutulabileceğini belirten Coughlin, "Nota baktığınızda, Fransa'nın yanında talep edilmemiş derecelendirme ifadesini görebilirsiniz'' dedi.
Yani anlaşmayı iptal ederek S&P'nin kırık notundan kurtuluş yok. Tıpkı Fransa gibi Türkiye'yi de değerlendirmeye devam edebilirler. Çünkü Türkiye yabancı sermayenin hem portföy hem de doğrudan yatırımlar olarak ilgisini çekiyor. Türkiye'ye yatırım yapanlar talep ettikçe S&P de not vermeye devam edebilir.
Kredi notu konusunda Türkiye'nin uğradığı haksızlığı düzeltmenin yolu galiba uluslararası platformlarda reytingin veye reyting kuruluşlarının yeni bir yapılanmaya gitmesini savunmaktan geçiyor.

 

Kayıtdışılık neden azalmaya devam edecek?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ın açıklamasına göre kayıtdışılık yüzde 27'ye inmiş. Şimdiye kadarki en düşük rakam. Oranlar milli gelirin yüzde 35-65 aralığında değişiyordu. Yüzde 27, en düşük rakamın da altında kalması bakımından önemli. Kayıtdışılığın azalmasının çeşitli nedenleri var.
■ Organize perakende ticaretin yaygınlaşması yüzde 100 kayıtlı alışverişi beraberinde getiriyor. Aynı şekilde zincir mağazaların artışı da aynı etkiyi yapıyor.
■ Kredi kartıyla harcama hızla artıyor. Bu alışveriş de yüzde 100 kayıt altında.
■ Kentleşme ile tarım istihdamı azalıyor. Kentli insanın sosyal güvenlik ihtiyacı yüksek. Kayıtlı istihdamla kayıtlı ekonomi de artıyor.
■ Elektronik işlemlerin yaygınlaşması ve Maliye'nin yaptığı çalışmalar da etkili.
Kayıtdışılıkta en yüksek oranlar geride kalmış gibi. Bundan sonra oranlar kentleşme, organize perakende ticaret ve kredi kartının yaygınlığı ile daha da azalcak. İdeal olanı da tek hanelere yaklaşmak.

SONUÇ: "Koşullar zayıfların yöneticisi, akıllıların aracıdır." Samuel Lover

Yukarı