Abdurrahman Yıldırım

Türkiye bütçede birinci lige çıktı

Küresel kriz sonrasında Türkiye hızla toparlanan ekonomiler arasında. Toparlanmada ayrışmaya yol açan temel etken, eğer bir bankacılık krizi yoksa, kamu borç düzeyi ve bütçe açıklarının düşüklüğü. 2001 krizinde yaşayıp önlemini aldığımızdan kamu borcu milli gelirin yüzde 40'ının altına indi. Bütçe açığı yüzde 1 'lerde, bankalarımız da güçlü. Bütün bu nedenlerle son dönemlerde çift haneli büyümeleri yakalayan ekonomi haline geldik. Finansal piyasalarımız da bu nedenle zaman zaman küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışıyor. Son haftalardaki ayrışmada ise petrol ve emtia fiyatlarındaki gerileme etkin rol oynadı. Türkiye avantajlı konuma geçti. Nitekim bu avantajlardan birini daha dün yaşadık. Litre başına benzin fiyatları 5 kuruş indirimle 4.16 kuruşa düşürüldü. Üçüncü kez yapılan indirimle toplamda benzin fiyatı 54 kuruş düştü. Bu da tepe noktası olan 4.70 kuruşa göre yüzde 11.5 azalma demek. Bunun enflasyon üzerindeki pozitif etkisini göreceğiz.
Son dönemdeki ayrışmada Türkiye'nin Moody's tarafından notunun artırılması da etkili. Bu artışta da bütçedeki güçlü görünüşün payı büyük. Yüksek cari açığa karşılık Moody's'in notu artırmasında bütçede sağlam gidiş en önemli faktör olmuş. Bütçede diğer ülkelere göre ne kadar sağlam olduğumuza Treding Economics'in verileri de ortaya koyuyor. Çoğu 2011 sonu rakamları olan son verilere göre Türkiye bütçe dengesini sağlamada milli gelirinin yüzde 1.4'ü açıkla en iyi ilk 10'a giriyor. İlk 10 arasında Çin, Almanya, İsviçre, İsveç ve Brezilya da üst sıralarda yer alıyor. İlk 10 içinde yer alan ülkelerin yarısı AB üyesi ve Kuzey Avrupa'dan.
Bütçede en açık giden ilk 10 ülke arasında yine AB ülkeleri çoğunlukta. Bu kez güneyde yer alan 3 ülkenin yanına İngiltere, İrlanda ve İzlanda eklenerek bütçe açığında ilk 10'un altısını AB üyesi ülkeler oluşturmuş. ABD, İngiltere, İspanya, Hindistan, Japonya, Fransa yüksek açık verenler. Açık veren ülkeler aynı zamanda küresel ekonomiyi ve piyasaları da sık sık olumsuz etkiliyor.
Türkiye'nin yüksek cari açığına rağmen güçlü ekonomik performansının arkasında bütçedeki güçlü gidiş en önemli rolü oynuyor.

SONUÇ: "Aslanın mağarasından kaçmışsan, şapkanı almak için geri dönme." İngiliz atasözü

Yukarı