Advertisement

Yılın ilk çeyrek büyüme rakamları iç tüketim artışının sıfır düzeyine kadar indiğini ortaya koymuştu. Yılın ikinci çeyreğinde ise Merkez Bankası tüketimin biraz daha canlandığını tahmin ediyor. Nitekim nisan ve mayıs ayı sanayi üretimindeki canlanma da bunu doğrular nitelikte. Dün bir veri daha açıkladı ve bu da iç tüketimin canlandığına işaret ediyor.
ETTE Tüketim Endeksi, Merkez Bankası'nda Ercan Türkan tarafından hazırlanıyor. 2006 Nisan ayını baz alan endeks gıda ve gıda dışı diye iki ana kategoride hesaplanıyor. Harcamaları da sadece kredi kartları ve banka kartlarına göre hesaplıyor. Bu açıdan nakit harcamaları ya da banka hesabı yoluyla ödenen kira harcamalarını, kartların pek kullanılmadığı taşıt alımlarını kapsamıyor.
Fiyat artışlarından arındırılmış reel endeks verileri mayıs ve haziran ayında net bir şekilde sıçramış. Hatta mayıs ayındaki yüzde 9.1'lik artış, 2007 sonrasının en yüksek aylık artışı. Haziranda kartlarla yapılan harcamalar da yüzde 7 artmış. Yılın ilk yarısındaki reel artış ise yüzde 5.4'ü buluyor.
■ Seyahat acenteleri ve taşımacılık, beyaz eşya ve bilgisayar, sigorta, yapı malzemeleri, lokanta ve oteller ortalamanın üzerinde harcama artışı yapılan işyerlerini oluşturuyor.
■ Tüketici kısa bir moladan sonra yeniden harcamaya başlamış. Çünkü tüketici güveninde bir kayıp yok. Gelir ve servet kaybı da yaşamadı. Bunun büyümeye etkisini göreceğiz.
■ Ayrıca kamu kesimi yılın ilk çeyreğinde harcama eğilimindeydi. Yılın ikinci çeyreğinde ve özellikle haziran ayı bütçesinde kamu harcamalarının büyük oranda arttığını gördük. Buradan da büyümeye ekstra bir katkı gelecek.
■ Tarım da üretim yoluyla büyümeyi destekleyecek.
Daha kredi faizleri düşmedi. Mevduat faizleri de yüksek. Bu tüketim iştahıyla Türkiye'nin büyüme sorunu olmaz.

SONUÇ: "Güven, fırtınalı günlerde de sarsılmayan kaledir." Dante

 

 

Kapat