Abdurrahman Yıldırım

Piyasalar bu gazla daha gider mi?

Avrupa'da arka arkaya iki hamle ekonomilerin ve piyasaların üzerinde yürüdüğü zemini güçlendirdi. Hedeflenen yapılar kuruldukça zemin daha sağlamlaşacak. Almanya önlemlere zorlanarak da olsa "Evet" diyerek iki önemli kazanımın yolunu açtı.
■ Kazanımlardan biri ülkelerin borç sorunu hafifleyecek. Çünkü faizler düşürülüyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) devreye girip sınırsız biçimde tahvil alacak. İspanya'nın faizleri yüzde 5.59'a, İtalya'nın yüzde 4.94'e geriledi. 1.5 puanlık düşüş sağlandı. Almanya faizleri de 1.72'ye çıktığından aradaki faiz makası 2 puana yakın azaldı. Operasyonla Avrupa'da yeni bir ülkenin borç ödeyemez duruma düşme riski azaltıldı.
■ Kazanımların ikincisi bankacılıkta olacak. ECB'nin alacağı borçlanma kâğıtları büyük ölçüde bankaların elinde. Zaten faiz düşüşü ile bir ölçüde rahatladılar. Ama portföylerindeki kötü kâğıtların bir kısmını da ECB alırsa bankalar toksik varlıkları azaltacak. Hem kamu borç sorunundan dolayı bankalara sirayet edecek bir kötüleşme, hem de kötü varlıkları satın alınarak bankacılık krizi yaşanması ihtimali düşürüldü.
Avrupa şimdilik iki önemli sorunu hafifletti, zaman kazandı. Büyümeye nasıl geçileceği ise ayrı bir sorun olarak duruyor.
ABD REÇETESİ: Amerika da, tıpkı Avrupa tarafı gibi, piyasaların beklentisini aşan bir büyük adım attı. İstihdam piyasası düzelene veya enflasyon tehlikesi ortaya çıkana kadar FED her ay 40 milyar dolarlık mortgage kâğıdını piyasadan satın alacak. Bu operasyonun ucu açık. İşsizlik oranı yüzde 6 'ya düşerse bu ekonominin normalleştiğine yorumlanacak. FED alınan önlemlerle işsizliğin yüzde 6 ya ancak 2015' te düşebileceğini tahmin ediyor. Bu demektir ki, FED 2015'e kadar mortgage tahvillerini alacak. Düşük faiz politikasını 2015 ortasına kadar uzatması da, bu tahmini güçlendiriyor. 2.5 yıla varan alımların toplamı trilyon doları bulacak. Bu kadar toksik varlık bankalar veya sistemin elinden çıkacak, Fed'in bilançosuna girecek. Bankalar rahatlayacak ve yeni hareket alanı kazanacak, yeni mortgage kredisi açacak duruma gelecekler.
Daha da önemlisi, FED'in yıllarca emlak piyasasının arkasında durması sektöre güven aşılayabilir. Bitişikte yer aldığı gibi, zaten yüzde 34 değer yitirerek dibe vurmuş ve oradan canlanma işaretleri veren ABD konut piyasası gelen bu destekle yoluna daha kararlı devam edebilir. İnşaat sektörü ile birlikte ABD ekonomisi de canlanabilir.
YENİ PARASAL GENİŞLEME YOK: Her iki kıtadaki karar bu nedenlerle piyasalara doping etkisi yaptı. Hazırlanan destek operasyonları büyük, iyi düşünülmüş, zamana yayılı ve ucu açık. Yeni bir parasal genişlemeye gerek duyulmayacak bir dizayn yapılmış. Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi'nin belirttiği gibi, artık "FED ne zaman parasal genişleme yapacak?" diye konuşmayacağız, olsa olsa "FED ne zaman parasal genişlemeyi durduracak?" diye soracağız. Çünkü FED ekonomi iyileşene kadar para pompalamaya devam edecek. Önünde sonunda ya ekonomi toparlanacak ya enflasyon patlayacak.
ALTININ YÖNÜ: Altının önü bu nedenle açıldı. İyileşmeden ziyade parasal genişlemenin önünde sonunda enflasyon yaratacağına oynuyor altın piyasası. Önümüzdeki dönem açıklanacak ekonomik veriler ve beklentiler, altının da gideceği sınırları belirleyecek. Küresel piyasalar ve varlık fiyatlarının, iki katıdan gelen destekle daha gideceği yol olabilir.

SONUÇ: "Sonun iyiliği, evvelin iyiliği kadar olur." Hz. Ebubekir

 

Yukarı