Abdurrahman Yıldırım

AB dışına ihracat bizi kurtaracak mı?

Ekonomi açısından 2012 yılı bir kaç bakımdan önemliydi.
Öncelikle cari açık ve enflasyon için büyümenin frenine basıldı. Cari açık ve enflasyon düştü. Enflasyonda daha iyi sonuç sağladık. Ama bütçede bozulma meydana geldiğinden orayı düzeltmek için yapılan kamusal zamlar bu kez enflasyondaki iyileşmeyi bozdu. Yılın son çeyreğinde enflasyonun düşüşü artık beklendiği kadar olamayacak. Bu iki ana sorun kontrol altına alınırken iç tüketim artışı durdu. Yılın ilk yarısındaki yüzde 3.1 'lik büyüme çok büyük oranda ihracatla sağlandı. 2012 yılının belkide asıl kazancı Avrupa ekonomileri daralırken ihracatın yüzde 14 artması oldu. Bunu da Avrupa dışı pazarlara yönelerek gerçekleştirdik. Açıklanan son rakamlar ağustosa ait ve AB ülkelerinin payı yüzde 33.8'e kadar indi. Oran küresel krizin başında yüzde 60 idi. Yılın 8 ayında AB'ye yapılan ihracat yüzde 9.4 azalırken AB dışına ihracat yüzde 34.2 arttı. Üstelik Arap Baharı yaşanırken, Ortadoğu'ya gerçekleşen ihracatın üstündeki Suriye ile ilişkiler kesilmiş, yani nakliye sorunları ortaya çıkmışken. Bunda şüphesiz ekonomi yönetiminin ve ihracatçıların büyük payı var. Ama Türk Lirası'nın değerinin geçen yıl yapılan ayarlamadan sonra bu yıl 2.00-2.20 bandında tutulmasının da payı var. En azından yarım Euro yarım dolardan oluşan döviz sepetinin değeri 2'nin altına bırakılmadı.
Bu yıl için ekonomide yüksek büyümeyi kaybettik. Ama cari açık ve enflasyonu kazanım hanesine yazdık. Onlardan daha da önemlisi, ihracat bölgemizi başarıyla değiştirdik ve AB ile aynı ekonomik kaderi paylaşmaktan kurtulduk.

 

Kur düşüşte döviz hesapları yükselişte

Merkez Bankası sermaye girişleri yoğunlaştığında TL üzerinde baskı oluşmaması için yeni bir müdahale mekanizmasını, ROK'u geliştirdi. Bu nedenle bankalar faizleri artırarak döviz mevduatı açılmasını teşvik ediyor. Sonuçta dövize yönelme gibi bir durum yok. Ama döviz hesapları tarihi rekorda. 14 Eylül itibarıyla döviz hesaplarının tutarı 110.6 milyar dolara yükseldi. Yılbaşında 100.4 milyar dolar olan bu tutar 8.5 ayda 10 milyar dolar veya yüzde 10 arttı. Döviz kurlarının gerilediği ve reel olarak yüzde 10'un üzerinde kaybettirdiği, Merkez Bankası Başkanı'nın taahhüt verircesine 'TL'ye yatıran kazanacak' dediği bir yılda döviz hesaplarının kabarmasının gerisinde böyle bir hikâye var.

SONUÇ: "Yol büke büke, deve çöke çöke gider."Türk atasözü

Yukarı