Abdurrahman Yıldırım

Piyasalardan savaşa değil not artırımına yatırım

Cari açık ağustosta 1.2 milyar dolarla Ekim 2009'dan bu yana en düşük aylık düzeyine indi. Yılın 8 ayındaki açık yüzde 28 geriledi. Yıllık cari açık ise 70 ve 60 milyarlık rakamların ardından ilk kez 50 milyarlık basamakları gördü ve 59 milyar dolara indi. Bu rakam henüz yeni açıklanan Orta Vadeli Plan'daki yıl sonu 58.7 milyar dolarlık cari açığın şimdiden yakalandığına işaret ediyor. Bunun da milli gelire oranı yüzde 7.3.
Cari açıktaki bu düşüş finansal piyasalarda not artışı beklentilerini artırdı. Borsa bu nedenle 70 bin puana dayanarak yılın en yüksek düzeyini gördü. Kredi notuna karar verenlerin aylık verilerden çok etkilendiğini sanmıyorum. Ancak cari açıkta beklentilerin bir hayli iyi çıkan aylık rakamla yıllık bazda 60 milyar doların altına inilmesi, tam bir gün önce "Türkiye'nin kredi notunu yakında değerlendireceğiz" açıklamasıyla ister istemez birleşiyor. Çünkü cari açıktaki bu düşüş net bir şekilde Türkiye'nin yumuşak inişi başarıyla tamamladığına yorumlanır. Cari açık milli gelire göre bir yılda yüzde 10'dan yüzde 7.3'e geriliyor, enflasyon da yüzde 10.4'ten yüzde 7.4'e iniyor.
Hedef cari açığı ve enflasyonu kontrol altına almaksa bu başarıyla tamamlanıyor. Türkiye'nin kredi notunu artırmakta geç kalmış reyting kuruluşları da, bu sonuçla bekledikleri gerekçeye kavuşuyorlar. Notu artırmak isteyenlere fırsat doğdu. Üç veya dört büyük reyting kuruluşundan bunu yapan da olabilir, yapmayan da. Ama biline ki, cari açık ve enflasyon verilerinin geldiği son düzey, bütçe için alınan önlemler, kamu borcunun düşüşünü sürdürmesi gibi nedenler, kredi kuruluşlarına ekonomik açıdan not artırım gerekçesini fazlasıyla veriyor.
Geriye siyasi gerekçe kalıyor. Elbette Türkiye'nin bir bölgesel savaşa bulaşması böyle bir not artışını engeller. Not artırılsa da, savaş ortamında geri alınır. Ancak ya savaşa girmeyeceksek, bu kez de aylarca veya yıllarca böyle bir gerekçeden dolayı yatırım yapılabilir not seviyesi yine gecikmiş olacak. Biline ki, Türkiye ye yatırım yapılabilir kredi notu muamelesi yapan piyasalar savaşa da pek prim vermiyor.

SONUÇ: "Halep orada ise arşın burada." Türk atasözü

Yukarı