Abdurrahman Yıldırım

Döndük dolaştık geldik hasat mevsimine

Varlık fiyatları dünyada da, Türkiye'de de eylül ayı ortasında AB ve ABD merkez bankalarının kararlarıyla zirve yaptıktan sonra gevşemeye başladı. Altın ve emtiaların yolu açaldı. Hem Avrupa'nın krizi yatışır gibi oldu hem de uzun vadeli bol likidite ve düşük faiz garanti edildi. En önemli küresel risk olan İran'a müdahale, ABD'nin 6 Kasım'daki seçimleri öncesinde gündemden düşürüldü. Böyle bir ortamın yaratılmasıyla küresel piyasaların yönlendiricisi ABD piyasaları ve varlık fiyatlarının seçimlere kadar mümkün olduğunca yukarda tutulması amaçlanıyor olabilir. Belki bunun etkisiyle güçlü satışlar pek görülmüyor.
SATIŞ İÇİN NEDENLER: Piyasalar haziranda başladıkları ve eylül ortasına kadar sürdürdükleri pozitif trendden elde ettikleri kazancın üzerinde oturuyor ve kârlı bir yılı kapatmaya hazırlanıyorlar. Küresel tasarrufların çoğunun hesap kapatma ayı kasım. ABD başkanlık seçimine tam üç hafta kaldı. Şimdiye kadarki pozitif trendle varlık fiyatları belli bir yere geldi. Daha da artmasının önünde ise bazı engeller var.
■ ABD seçimlerinin kendisi zaten bir risk unsuru. En kötü senaryo Kongre ile başkanlığın ayrı partilerin eline geçmesi. Karar alma mekanizmasında yaratacağı gecikmeler ile ABD yi AB ye benzetecek bir durum ortaya çıkarabilir.
■ Krizde getirilen bazı vergi istisnalarının ve harcama paketlerinin süresi bu yıl doluyor. Söz konusu olan 500 milyar dolarlık bir paket. Ertelenemezse bütçe için bir gelir ama ABD milli gelirinin en az yarım puan daha azalmasına kesin gözüyle bakılıyor. Mali uçurum denilen bu durum fiyatlanmaya başladı gibi. Önümüzdeki günlerde daha etkili olabilir.
■ ABD seçimi sonrasında hem Suriye hem İran olayının gündeme gelmesi jeopolitik riskleri ve petrol fiyatlarını artırarak finansal piyasaları bozabilir. Altın fiyatlarını da yükseltebilir. Olgunlaşan fiyatlara hesap kapatma döneminin gelmesini, risklerin daha ön plana çıkacağı bir döneme girilmesini eklersek piyasaları nelerin beklediği de ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra kâr realizasyonlarının olması gayet normal, olmaması sürpriz olur.
TÜRKİYE'NİN ARTISI: Küresel piyasalardaki kâr satışlarından Türkiye piyasaları da etkilenir. Çünkü bu piyasada da yabancılar ciddi pozisyonlar taşıyor.
■ Sadece yabancılar değil, yerliler de küresel piyasalardaki gidişe bakıyorlar.
■ Enflasyonun ve cari açığın gerilemesi, bütçenin toparlanması, faizlerin düşürülecek olması, ekonominin canlanmaya doğru gitmesi bu dönemde Türkiye nin artıları.
■ Bütün bunların sonucunda not artırım hikâyesinin bulunması piyasalara ayrı bir koruyucu kalkan sağlayabilir.
Ancak bütün bunlar, küresel piyasalardaki etkinin daha az yansımasına yol açar. Türkiye'nin artıları satış sürecinden daha az etkilenmesini ve devamında ortaya çıkabilecek alım döneminde daha hızlı toparlanmasını sağlayabilir.

 

En kârlı üçüncü piyasa Türkiye

Küresel düzeyde yaşanacak bir satış dalgasının Türkiye'ye etkisi ise en çok portföy yatırımları kanalıyla olacak. Hazirandan beri her ay artan yabancı portföyü eylül sonunda 126.2 milyar dolara ulaştı. Bunun 64.3 milyarı hisse senedi, 50.3 milyarı tahvil, 11.5 milyar doları mevduattan oluşuyor. Yabancıların 2012 yılında en kârlı oldukları birkaç piyasadan birisi Türkiye. Eylül sonu itibarıyla Türkiye Borsası, Mısır ve Pakistan'ın ardından yüzde 29.5'lik getiriyle dünyada üçüncü sırada bulunuyor.

SONUÇ: "Her dağın bir tepesi, her tepenin bir çukuru vardır."Türk atasözü

Yukarı