Advertisement

Merkez Bankası'nın faiz koridoru indirimi de, ROK artırımı da ölçülü. Piyasa sanki beklediğini bulamamış gibi, faiz kararının açıklanmasıyla frene bastı.
Son dönemde piyasaları pozitif etkileyen faktörlerden biri Merkez Bankası'nın faiz indirimleri. Bankaları fonlama faizini Merkez Bankası çift haneli rakamlardan 5 ayda yüzde 5.80'e indirdi. Bu faiz düşüşü sırasında dışarıdan ciddi portföy yatırımı geldi. 2012 yılı tüm zamanların en yüksek sıcak parasının çekildiği yıl oldu. Tam 20.5 milyar dolar yabancı portföy yatırım oldu. Son 5 aydaki yatırım tutarı ise 15 milyar dolar. Yani faizin düşüyor olması veya düşüş sürecine girmesi yabancı için çok çekici. Biliyor ki düşmekte olan faiz oranlarına yatırım yapmak hem sermaye kazancını artırır hem de kur kazancını azamileştirir. Çünkü ortam iyiye dönmekte.
Dolayısıyla bu kademeli düşüş ülkeye daha fazla sermaye gelmesiyle sonuçlanıyor. Düşüşün devamının gelebilecek olması da, kısa vadeli sermaye girişlerinin sürmesi anlamına gelebilir.
BEKLENTİ BÜYÜK: Bizim piyasaları sürükleyen ve küresel piyasalardan ayrıştıran asıl olay ise not artışı beklentisi. Bu artış olursa da ilk kez yatırım yapılabilir düzeye çıkılacak. Dolayısıyla beklenti büyük. Bu beklentiyi yaratan bazı gelişmeler ise şunlar:
■ Geçen yıl çift haneli rakamlara yükselen enflasyon ve cari açık bu yıl yüzde 7.5'in altına inecek. Ekonominin iki ana sorunu kısmen kontrol altına alınıyor.
■ 2013 yılı bütçesinde açığı büyütmeyecek rakamlar baz alındı. Harcama tarafından reel bir artış olmasına karşılık özelleştirme gelirlerinde artış ve iç tüketimin canlanacak olmasının yaratacağı dolaylı vergi artışı bütçe açığının büyümesini engelleyecek iki önemli kalem.
■ Bu verilerin belli olmasından sonra reyting şirketlerinden Fitch'ten "Kasım ayında değerlendirme yapacağız" açıklaması geldi. Bu not artışına yorumlandı. Ardından yine bu kuruluşun 8 Kasım'da İstanbul'da "Türkiye'nin kredi görünümü" konulu bir konferans düzenlediği açıklandı. Konferans ile not kararının çakışması, bir artırım kararına yorumlandı. Tam da bu sırada JP Morgan, Fitch'in 5-7 Kasım tarihleri arasında ülke notlarını gözden geçireceğini açıkladı. Bütün bunlar medyada yer aldı. Üstüne üstlük Fitch'ten dün itibarıyla herhangi bir yalanlama veya düzeltme de gelmedi. Böyle bir açıklamanın gelmemiş olmasını, en azından not artırımına kapının açık olduğuna yorumlayabiliriz. Ancak bu durum kesin olarak notun artacağını garanti etmez. O zamana kadar bazı değişiklikler de olabilir. Ama notun artma ihtimalinin yükseldiğine işaret eder.
BANKA SANAYİ FARKI: Fitch olası bir not artırımına giderse de, Türkiye yatırım yapılabilir seviyeye çıkar. Bu da 19 yıl önce, 1994 yılı başında kaybettiği "yatırım yapılabilir notun" yeniden kazanılması demek. Bu not artışına özellikle yabancıların yatırım yaptığı dikkati çekiyor. Borsadaki hareketlere bakınca not artırım haberleriyle desteklenen son yükselişin daha çok yabancı kaynaklı olduğu ortaya çıkıyor. Yerlilerin daha çok pozisyon aldığı Sanayi Endeksi 4 Ekim-18 Ekim arasında yüzde 4.8 artmışken, daha çok yabancıların hakimiyetindeki Banka Endeksi yüzde 22.4 yükseldi. Arada 4 kat fark oluştu. Bu da bize yabancıların "Türkiye'nin notu artacak" hikâyesini satın aldığını gösterir.

SONUÇ: "Hersonuçbirneden haline gelir." Buda

Kapat