Abdurrahman Yıldırım

Türk bankaları şişti mi?

İstanbul Borsası performans bakımından dünyanın en önde gelen borsalarından. Mısır Borsası'nın ardından ikinci sırada geliyor. Bu sonuçla İMKB, 2000'li yılların uluslararası en iyi karşılaştırmalı performansını bu yıl gösterecek.
6 Kasım ABD Başkanlık Seçimi küresel piyasaları ayakta tutuyor. Makro verilerdeki iyileşmeler yanında 8 Kasım'da İstanbul'da Fitch Ratings'in toplantısının yarattığı not umudu da, Türkiye piyasalarını dünyadan ayrıştırıyor. Yabancı yatırımcılar hem devlet iç borçlanma senetlerinde hem de hisse senetlerinde alımlarını sürdürüyor. Borsaya yatırımda bankalar öne çıkıyor. Hem bu hisselerin derinliği hem de yabancıların ağırlıklı biçimde bu sektörde konuşlanmasının bunda belli bir etkisi olabilir.

KÂRLAR NİYE ARTACAK:
Ama asıl son gelişmeler bankaları rahatlatıcı ve kârlarını artırıcı yönde.
■ Merkez Bankası'nın öncülüğünde faizler genel düzeyi düşüyor, bankalar portföy kazancı yazıyor.
■ Not artışı gelir ve Türkiye yatırım yapabilir seviyeye çıkarsa, bu durum uzun vadeli olarak faizleri baskılayacak ve yine bankaların önünü açacak.
■ Türkiye'ye ve özelinde bankacılığa yönelik yabancı ilgisi bankaları tahvil çıkarmaya ve bu yolla fon toplamaya itiyor. Tahville fon toplamanın maliyeti mevduata göre 2 puan kadar daha düşük.
■ Kredi faizlerinde gevşeme var ama hükümetin henüz kredi miktarı üzerine koyduğu sınırlamaları kaldırmaması nedeniyle diğer faizler kadar düşmüyor. Bu durum faiz kazancını artırıcı rol oynuyor.
Bu gelişmeleri piyasalar gördüğü için, borsada bankalar sürükleyici konumdalar. Örneğin bu yılın en düşük borsa düzeyi olan 9 Ocak'a göre banka endeksinin artışı yüzde 60'ı buldu. Geldiği düzey 150 bin puan civarı.

BALON VAR MI:
Bankacılık sektörünün seyri, İMKB'nin geneli açısından belirleyici. Çünkü genel endeksin yaklaşık yarısı bankalardan oluşuyor. Gelinen fiyat düzeylerinde acaba bankaların değerinde bir şişme oluştu mu?
■ Bu konudaki ilk bakılacak banka endeksinin geçmişi. Borsanın bundan önceki rekor düzeyinde banka endeksi 168 binden dönmüş. Yani rekor düzeyine daha var.
■ İkincisi dünyada bankaların performansı da Türkiye'ye benziyor. ABD'de bankalar piyasayı sürüklüyor. Avrupa, bir banka krizi yaşıyor ama yukarıda izlenebileceği gibi, son dönemde yüzde 43 prim yaptılar.
Krizdeki bir bankacılık sektörünün performansı da İMKB'deki performansına yaklaşabiliyor. Demek ki ortada küresel bir eğilim söz konusu. Türk bankaları kriz testinden başarıyla geçti, kriz sonrasında kârları en yüksek düzeyine çıktı ve bu kârın yeniden artacağı bir döneme giriliyor. Bu gelişmelerden dolayı, iyi performans göstermelerine karşı Türk bankalarının piyasa değeri çok şişti denemez.
Herkesin bayramını kutluyorum.

SONUÇ: "İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olmadıklarını önemser." Malcolm Forbes

Yukarı