Abdurrahman Yıldırım

8 Kasım sonrası piyasanın çıpası ne olacak?

Türkiye piyasalarını son dönemde sürükleyen belli başlı etkenlerden birisi not artırımı beklentisi. Faizler tarihi dip seviyesine çok yakın ve düşüş eğiliminde, Borsa da TL bazında zirvesine çok yakın ve yükselme eğiliminde.
Elbette piyasa hareketlerinin tek nedeni not beklentisi değil.
6 Kasım'daki ABD seçimlerinin genelde küresel riskleri ve piyasaları domine etmesini de buna eklemek gerekiyor. Normalde mevsimsel satış dönemine gelinmesine ve ABD piyasaları da 2007 sonrasının en yüksek düzeyine ulaşmasına karşılık, 6 Kasım iyi bir çıpa görevi görüyor, olası satışları frenleyici etki yapıyor. FED'in üçüncü parasal genişlemeye gitmesini de bu çerçeve içine yerleştirmek mümkün. Seçim öncesi atmosferin bozulmasını önledi.
DIŞ DESTEK: Küresel piyasaların göreli iyi performansı ile küresel likiditenin bollaşması, kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkması ile birleşince, Türkiye piyasalarını destekliyor. Merkez Bankası'nın Enflasyon Raporu'nda da küresel likidite artışının gelişmekte olan ülkelere sermaye akışını artırması bekleniyor. Bu akışın daha büyük bölümü de tahvillere gidecek. Çünkü yapılan araştırma, küresel kriz sonrasında gelişmekte olan ülkelere yönelik hisse senedi yatırımlarının pek değişmediğini, ama Hazine kâğıtlarına yönelik ilginin arttığını ortaya koyuyor. Tıpkı bu yıl Türkiye'ye yapılan yabancı portföy yatırımlarının 3 milyar dolarının hisse senedi, 18 milyar dolarının Hazine tahvili olmasındaki gibi.
6 KASIM DESTEĞİ: Bizim piyasalara desteklerde 6 Kasım ve 8 Kasım tarihleri önemli kilometre taşlarını oluşturuyor. Çünkü küresel piyasalarda parayı gelişmekte olan ülkelere ve dolayısıyla Türkiye'ye doğru iten nedenlerden biri devre dışı kalıyor. ABD seçimleri 6 Kasım itibarıyla geride kalacak. Bu tarihten sonra küresel piyasalarda satış eğilimi yıl sonuna yaklaşılmasının da etkisiyle artabilir. Ama aynı zamanda seçimle birlikte Ortadoğu'daki siyasi risklerin erkene çekilmesi ve bunun Türkiye'yi de etkilemesi olası. Bu durum olumsuz bir gelişme ve Türkiye piyasalarına dışarıdan gelen desteğin kısmen zayıflaması mümkün.
8 KASIM DESTEĞİ: Türkiye için ikinci önemli tarih 8 Kasım. Bu tarihe Türkiye'nin notunu artırma ihtimali bulunan reyting kuruluşlarından biri randevu verdi. Fitch Ratings İstanbul'da "Türkiye'nin kredi notu görünümü" konulu toplantı düzenliyor. Yabancı uzmanların yanı sıra Merkez Bankası ve
BDDK'dan katılımla gerçekleşecek bu toplantının anonsu önceden yapıldı. Piyasalar not artırımını bekliyor ve fiyatlıyor. İlgili kuruluştan ise herhangi bir açıklama gelmiyor. Bu durumu piyasalar doğru yolda olduklarına yorumlayabilir. Eğer yanlış bir fiyatlama varsa bir açıklamayla pekâlâ düzeltilebilir. Örneğin, dün Moody's'in yaptığı açıklama tam olarak "Ben bu aşamada Türkiye'nin notunu artırmak niyetinde değilim" diye okunmalı. Şimdiye kadar böyle bir açıklama Fitch'ten gelmediğine göre, 8 Kasım'ın pozitif bir açıklamayla geçileceği düşünülebilir. Bu beklenti aynı zamanda 6 Kasım'dan dolayı olabilecek satışları hafifletebilir.
Eğer 8 Kasım beklendiği gibi sonuçlanırsa bu Türkiye'de kısa süreli coşku yaratsa ve dışarıdan gelebilecek bozulmanın dozunu hafifletse de, sonrasında hangi çıpanın piyasaları tutacağını düşünmek gerekiyor.

SONUÇ: "Bütün insanlar doğaları gereği bilmek isterler." Aristo

Yukarı