Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Not artmazsa önce kâr satışı sonra yola devam

Dün Türkiye'nin kredi notunun üç büyük reyting şirketinden biri tarafından yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılması halinde Borsanın önümüzdeki dönemde 4 sent seviyesinden 5 sent seviyesine çıkabileceğini ve dolar bazında da rekor kırabileceğini yazdım. Not artırılmazsa ne olur? Öyle ya Standart and Poors'tan zaten umut yok. Moody's daha yeni açıklama yaparak bu yöndeki beklentileri kırdı. Geriye Fitch Rating's kaldı. Onun da notu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altında ve görünümü negatif. Görünüm negatifken bile notun bir basamak artması mümkün.
10 EKİM AÇIKLAMASI: Beklentiye yol açan gelişme ise hem Fitch'ten yapılan bir açıklama ve rutin gözden geçirme ayının gelmesi, hem de 8 Kasım'da İstanbul'da "Türkiye'nin kredi notu görünümü" konulu bir toplantı düzenlenmesi. 10 Ekim'de Fitch Gelişmekte Olan Piyasalar Bölüm Başkanı Paul Ravvkins Türkiye konusunda şunları söyledi: "Mevzuat gereği her yıl kasım ayında notları değerlendiriyouz. Baktığımız şey, Türkiye'nin yumuşak inişi başarıp başaramadığı. Şu ana kadar ki belirtiler iyi, çok şey yaptılar. Sorun, hâlâ çok volatil bir ekonomi olması."
BU KEZ TAMAM MI: Bu açıklamanın üzerinden 20 gün geçti. Piyasalar not artışını satın almaya devam ediyor. Eğer ortada piyasanın bir yanlış anlaması olduysa veya reyting şirketinden amacını aşan bir açıklama yapıldıysa şimdiye kadar bunun çoktan düzeltilmesi lazımdı. Bu düzeltmenin yapılmamasının yanına İstanbul toplantısının eklenmesiyle kredi notunun artma ihtimali de arttı. Zaten uluslararası piyasalar Türkiye'yi yatırım yapılabilir kategoride fiyatlıyorlar. Üzerine açıklama ve toplantı gelince "bu kez tamam" algısının oluşması normal.
NOT ARTMAZSA: Bütün bunlara rağmen 8 Kasım'da veya kasım ayı içinde notun artırılmama ihtimali elbette var. Ya da sadece görünümün pozitife çevrilmesi de mümkün. Pozitife döndürülen görünümle notun kısa zamanda artırılabileceğini hissettiren bir açıklama yapılması da, seçeneklerden biri olabilir. Durumun piyasalar tarafından satın alınma aşamasında neden düzeltilmediği ise reyting şirketinin sorunu ve ayrı bir konu. Notun artma olasılığı belki yarıdan daha fazla bir olasılık ama kesin de değil. Eğer not artmazsa piyasaların kâr realizasyonuna gitmesi beklenebilir. Ya sonrası?
SONRASI: Sonrasında nelerin olabileceği konusunda dün sıraladığımız kısa ve orta vadede piyasaları destekleyecek gelişmelere bir daha bakmak gerekiyor. Önümüzdeki dönemde not dışında piyasaları destekleyen gelişmeleri şöyle sıralamıştık:
- Yurtiçi ve yurtdışına özel sektör tahvil satışının başlaması ve bu olanağın büyük şirketler tarafından da kullanılacak olması.
- Faiz düşüşünün önce bankalara, sonra da reel şirketlere yarayacak olması ve kârlarını artırması.
- Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nun getirdiği düzenlemelerin yaratacağı kısmi güven.
- Yeni yıldan itibaren bireysel emeklilik sistemine katılacaklara yüzde 25 kamu desteği verilmesi ve bunun yerli yatırımcıları dolaylı biçimde borsaya çekmesi ve hisse senetlerine alım getirmesi.
- Küresel çapta likidite artışının yeniden başlaması ve bunun gelişmekte olan ülkelere akışının beklenmesi.
- Durgun iç talebin, seçim dönemine giriliyor olmasının da etkisiyle yeniden canlanacağı ve bununla büyümenin artacağı beklentisi.
Not artış beklentisi ile birlikte 7 ana gelişme sıraladık. Eğer not artışı gerçekleşmezse kısa vadede bir satış dalgasının gelmesi doğal. Ama geriye kalan gelişmelerin etkisiyle piyasalar yeniden canlanarak tarihi rekor düzeylerini yakalayabilir. Tek bir farkla, daha uzun bir zamanda, daha az coşkulu ve ölçülü biçimde.

SONUÇ: "Bir posta pulu gibi olun, hedefe varana kadar ona yapışın."Josh Billings

Yukarı