Abdurrahman Yıldırım

Türkiye iyi bir dalga yakaladı

Ocak 1994 sonrasında Türkiye'nin kredi notu ilk kez "yatırım yapılabilir" seviyeye çıkarıldı. Yatırım yapılabilir seviyenin uluslararası alanda tam bir geçerliliği olabilmesi veya kabul görebilmesi için, üç büyük reyting kuruluşundan birinin daha notumuzu artırması gerekiyor. Buna en yakın aday Moody's, çünkü bir kademe not artışı yatırım yapılabilir seviyenin yakalanmasına yetiyor. S&P'nin aynı seviye için iki kademe artırımına gitmesi gerekiyor ki, nadir görülen bir durum, bu nedenle zaman alabilir.
DEVAMI GELMELİ: Yatırım yapılabilir notunda Fitch'i bir başka kredi kuruluşunun izlemesi de beklenebilir. Çünkü, Türkiye bu notu hak ederek aldı. Hatta gecikmeli biçimde aldı. Küresel kriz öncesinde düzelen bütçe ve borç dinamikleri, düşen enflasyon ile zaten not yükseltilmeliydi. Araya krizin girmesi bu artışı geciktirdi. Buna karşılık Türkiye krizde iyi sınav verdi. Özel sektörü borçlarını ödedi, bankacılığı devlet yardımı almayan 4 ülke bankacılığından biri oldu. Yani Fitch'i bir başka kuruluşun izlemesini beklemek normal. Eğer Türkiye ciddi hata yapmaz, not artırılırken kendisine verilen ev ödevini yerine getirirse, önümüzdeki dönemde diğer kuruluşlardan da not artırımı gelebilir ve notu yatırım yapılabilir olan kuruluş sayısı ikiye çıkabilir.
BAŞARININ TESCİLİ: Türkiye'nin kredi notunun 19 yıl aradan sonra "yatırım yapılabilir" seviyeye çıkması, 10 yılını doldurmakta olan hükümetin ekonomide elde ettiği sonuçların başarılı olduğunun tescilidir.
Aynı zamanda bundan sonraki ekonomik performansının da en büyük yardımcısıdır.
Çünkü, Türkiye'nin başarıda en çok ihtiyaç duyduğu sermayedir, finansmandır. Bunu da en iyi sağlayan şey kredibilite artışıdır. Daha uzun vadeli, daha düşük maliyetli olarak, devletten şirketlere kadar borç almanın, daha uzun vadeli finansman sağlamanın, daha kolay yabancı ortak veya sermayedar bulmanın yolu açıldı. Türkiye ve piyasalar iyi bir hikâye, iyi bir dalga yakaladı.
NEYE YOL AÇAR: Bunu yerinde ve rayından çıkarmadan kullanabilirse önümüzdeki yılların ekonomik başarılarını artırır.
■ Faizler düştü ama daha da düşürülebilir. Kredi faizleri düşer. Bu ekonomik büyümeyi artırabilir.
■ Döviz kurunun kontrolden çıkması artık iyice zorlaştı. Hatta TL'nin değerlenmesi sorun olarak önümüze çıkabilir. Dünkü fiyat hareketleri bunu doğrular nitelikte.
■ Varlık fiyatları, hisse senedi değerleri, şirket değerleri artar. Zaten arttı. Ama piyasa daha derinleşir, büyük halka arzlar imkân dahiline girer. Bu anlamda hükümetin yapmayı planladığı Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom'un ikincil halka arzları ile Ziraat Bankasının halka arzı gerçekleşebilir. Buradan bütçeye önümüzdeki bir iki yılda 10 milyar liraya yakın kaynak girebilir.
İYİ BİR SEÇİM MALZEMESİ: Kısaca hükümet not artışı ile ekonomideki başarısını tescil ettirirken, aynı zamanda bunu nakde tahvil etmenin yolunu da bulmuş durumda. İki yılda üç seçimin finansmanı artık daha kolay gibi. Seçim meydanlarında hükümet ekonomideki başarısını anlatacağı iyi bir sloganı da buldu. Geçmiş seçimlerde "tek haneli enflasyon", "tek haneli faiz", "tek haneli işsizlik" kullanıldı. Şimdi sıra not artışının kullanılmasında.

SONUÇ: "İki şey dünyaya egemendir; ödüllendirme ve cezalandırma." Bosna atasözü

Yukarı