Advertisement

Ekim ayı enflasyonu not artışı arasında kaynadı gitti ama önemliydi. Gıda fiyatlarının etkisiyle ekim tüketici enflasyonu yapılan yüklü zamlara rağmen beklenenin altında çıktı. Geçen yılki yüzde 3.27'lik enflasyonun yerine yüzde 1.96'lık rakam geldi ve yıllık enflasyon yüzde 7.80'e indi. Eğer kasım ayı enflasyonu da yüzde 1 i pek aşmayan bir oranda çıkarsa yıllık bazda yüzde 7 ve altına inilecek. Çünkü geçen kasımdaki enflasyon yüzde 1.73 idi. Ancak aralık ayından başlayarak enflasyonda düşük baz dönemini geride bırakıyoruz. Endeksten çıkacak olan aylık enflasyon rakamları bir hayli düşük. 2013'te hem düşük baz dönemi devreye girecek hem de iç tüketim yeniden artmaya başlayacak. Enflasyonu yüzde 5'lere çekmek zorlaşacak. Dolayısıyla ekim ve kasım aylarında yıllık enflasyon nereye düşmüşse orada yatay dalgalı seyir izlemeye aday. Bu açıdan ekim ayı enflasyonu çok önemliydi. Önümüzdeki dönemin enflasyon platosunun yüzde 5.5-7 bandında kalabileceği ve bugünkü faiz düzeylerinin korunmasına olanak vereceği anlaşılıyor. Böylece Merkez Bankası gecelik faizlerini, kısa vadeli faizlerini veya politika faizini düşük tutmaya devam edebilir, 2013 yılında enflasyon baskısıyla faiz artırmak durumunda kalmayabilir. Bu durumun belli olmasına Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir düzeye çıkması eklenince yabancılar iyice rahatladı. Hazine faizleri tarihi en düşük seviyesine indi. 5 Kasım itibarıyla hazine gösterge faizi ikinci el piyasada yüzde 6.75'i gördü. Bu oran Hazine ihalelerinin yapıldığı 1984 sonrasının en düşük bileşik faiz oranı. Bundan önce 5 Ocak 2010 tarihinde faiz yüzde 6.86'ya kadar inmişti.
Merkez Bankası nın bankaları fonladığı faiz de cuma ve pazartesi yüzde 5.74'e indi. Böylece politika faizi olan yüzde 5.75 in altına düşüldü. Bu aynı zamanda parasal otoritenin faizleri biraz daha düşürebileceğine işaret ediyor. Sermaye hareketlerinin not artışı gibi nedenlerle hızlanması durumunda Merkez Bankası kısa vadeli faizleri düşüreceğini açıklamıştı.
Bu durum önümüzdeki dönemde Hazine faizinden de, mevduat faizinden de, belki tüm faizlerden reel bir kazanç, yani enflasyon karşısında gerçek bir getiri sağlamayı bir hayli zorlaştırıyor. Faizli enstrümanlara yatırım yapan yerli yatırımcılar için zor bir dönem olacak.

SONUÇ: "Dikensiz gül yoktur." İngiliz atasözü

Kapat