Abdurrahman Yıldırım

Hem sözlü müdahale, hem yeni yol haritası

Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılmasının ardından TL değerlenme yani döviz kurları değer kaybetme, faizler de düşme eğiliminde. TL'nin değerlenmesine karşı Merkez Bankası'nın önlemleri de sürüyor. Geçen hafta başlayan sözlü müdahale dün de sürdü. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bu kez AA Finans Masası'na konuk oldu ve"Aşırı değerli TL'ye izin vermeyeceğiz" dedi. Bunu nasıl gerçekleştireceklerini anlatırken de, önümüzdeki dönemin kur, faiz, para politikasının yol haritasını çizdi.
■ TL'nin değerlenmesi Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi ile izlenecek. Şu anda 2003 yılı 100 kabul edilen endeksin değeri 117'ye çıkmış. Yani TL yüzde 17 değerlenmiş. Başçı'ya göre TL aşırı değerlenme eşiğinde.
■ Aşırı değerlenme durumunda, Merkez Bankası "hazır cephane" olarak yüzde 5.75'te tuttuğu politika faizi düşürecek. Bir süre önce Erdem Başçı bu cephanenin kullanılmasını şu üç şarta bağlamıştı: Küresel krizde ani ve büyük gelişme olması, TL'nin aşırı değerlenmesi ve enflasyonun yüzde 5.75'in altına düşmesi veya görünümünün yüzde 5'in altına düşeceği bir ortamın oluşması. TL biraz daha değerlenirse veya kurlar biraz daha düşerse son cephane de savaş alanına sürülecek.
■ Başkan Erdem Başçı TL'nin aşırı değerlenmesinin ölçüsünü ortaya koyması da çok önemliydi. Şu anda 117 olan Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi'nin 120-125 bandında yükselmesi halinde TL aşırı değerli sayılacak. Bu tanım dalgalı döviz kuru rejimine uymuyor. Çünkü dalganın aşağı yönünü buduyor. Bir başka dönemde de TL'nin değer kaybı gündeme gelirse bu kez tersini tarif edip, Endeks'in 110'un veya 105'in altına inmesine izin verilmeyebilir. Sonuçta alttan ve üstten sınırlanmış, belli bir koridora sıkıştırılmış bir kur ortaya çıkar. Bu da doğal olarak dalgalı kur olmaz. Olmaz ama şu anki soruna dalgalı kur çözüm değil.
■ Merkez Bankası, Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi'nin 120-125 bandına yükselmesi halinde kısa vadede tepki verecek, 125'i geçmesi halinde ise "daha kuvvetli bir politika uygulayacak, elindeki tüm araçları kullanacak." Yani faiz koridorunun alt bandı olan yüzde 5'i ve politika faizi olan yüzde 5.75'i aşağı çekecek.
■ Faizlerin düşmesinin kredi patlamasına yol açmaması için de, bankaların zorunlu karşılıkları artırılacak. Hazine faizleri düşecek, mevduat faizleri düşecek, gecelik faizler düşecek ama kredi faizleri o kadar da düşmeyecek. Hatta kredi faizleri içinde sadece ticari kredi faizlerinin yeni yılda tek haneli rakamlara indirilmesinden söz etti Merkez Bankası. Bu da şirketlerinin finansmanını rahatlatmaya yönelik bir adım. Tüketici kredi faizinin tek haneye inmesi zaman alacak.
Başkan'ın dünkü konuşması ile 2.02 seviyesine kadar inen yarım dolar ve yarım Euro'dan oluşan döviz sepeti, 2.05'e kadar çıktı, Hazine gösterge faizi de cuma günkü yüzde 6.59'dan yüzde 6.23'e kadar indi. Sözlü müdahale şimdilik yetiyor.

SONUÇ: "Deli deli akanı bura bura sıkarlar."Türk atasözü

Yukarı