Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

İşte bu arz oldu

2001 krizi sonrasında sermaye piyasasının gelişimi ekonominin gelişimine ayak uyduramıyordu. Buradaki en önemli eksiklik yerli yatırımcıların piyasaya olan güvensizlikleriydi. Bunu aşmak için halka arz seferberliği ve ardından yatırımcı seferberliği ilan edildi. Bazı küçük ve orta boy şirketler, izinsiz ve kayıtdışı halka açılan şirketler Borsa yolunu tuttu. Sonuçta halka açılan şirket sayısı arttı, borsadan likidite çekilişi oldu ama yatırımcı güveninde, yatırımcı sayısında ya da yerli yatırımcı payında kayda değer artış olmadı.
EN BÜYÜK ARZ: Ta ki son halka arza, Halk Bankası'na kadar. Dün halka arz sonuçları Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklandı. Bankanın yüzde 23.92'si hisse başına 15.1 liradan 4.51 milyar
liraya satılmış oldu. Bu da 2.5 milyar dolar ediyor. Bundan önceki en büyük halka arz 1.8 milyar dolarla Türk Telekom'a aitti. Halka arza 11 milyar liralık veya satışın 2.5 katı talep geldi. Halka arzın yüzde 80'i yabancılara yüzde 20'si yerli yatırımcılara ayrılmıştı.
İŞLEM NİYE DURDURULDU: Halk Bankası, Türkiye Borsası'nın piyasa değeri ve işlem hacmi açısından ilk beşi içinde yer alıyor. Kârlılığı yüksek ve en rağbet gören bankacılık sektörüne ait bir hisse. Birincil halka arzı gerçekleşmiş ve borsada zaten beş yıllık bir piyasası oluşmuş, oturmuş bir hisse senedi. Son bölümle birlikte halka açıklık oranı yüzde 48.86'ya yükseldi. Bu bakımdan halka açıklığı en yüksek bankalardan biri. 20 milyar liraya yaklaşan fiyatıyla da borsanın en büyük piyasa değeri olan şirketlerinden biri. Sektörü, kârlılığı, zamanlaması, hazırlığı iyi olan bir halka arz. Sadece halka arz sürecinde hisse senedi işlemlerinin durdurulmasını anlayamadık. Bunun dışında Halkbank'ın halka arzı başarılı ve işte bu dedirten cinsten.
YENİ YATIRIMCI GETİRİR: Halka arzların nasıl yapılması gerektiğini de gösteriyor. Küçük şirketlerin halka arzı piyasaya yaramıyor. Kalabalıklaştırma yaratıyor, küçük küçük likiditeyi çekiyor. Üstelik sığ olduğu için, manipülatif hareketlere sahne olabiliyor. Büyük şirketlerin halka açıklığı da yüksek tutulunca borsa derin bir kağıda kavuşuyor. Yabancıya bu durum cazip gelebiliyor. Böyle hisselerin manipülasyonu kolay olmuyor. Bu açıdan geçmişte de görüldü ki, her büyük halka arz borsaya yeni yatırımcı getirdi. Halk Bankası da getirecek.
Bakan Şimşek, Halka Bankası sonuçlarını açıklarken Türk Telekom'un da bu yıl içinde ikinci halka arzını yapacaklarını açıkladı. Bir büyük şirketin halka arzı bir diğerini tetiklemiş durumda. Ortam uygun. TürkTelekom yukarıda belirttiğimiz gibi, Halk Bankası öncesinin en büyük halka arzını oluşturuyor.
Bu tür büyük halka arzlar piyasayı büyütebilir.

 

Piyasayı geliştirmede en önemli adım

Gelelim yatırımcı seferberliğine. Bunun başarıya ulaşabilmesi için, piyasanın geçmişiyle hesaplaşması ve helalleşmesi gerekiyordu. Güvensizlik geçmişteki uygulama ve olaylardan kaynaklanıyor. 1994'te batan aracı kurumların müşteri emanetlerinden işe başlanması lazımdı. SPK Başkanı Vedat Akgiray, HT Ekonomi'den Sefer Yüksel'e bu konunun yeni Sermaye Piyasası Kanunu'na eklenmesini düşündüklerini açıkladı. Bu yapılırsa piyasa geçmişiyle ve dargın yerli yatırımcısıyla barışmanın önü açılır. Yeni kanun ile sermaye piyasasının yeni yapısını anlatmanın ve kabulünü sağlamanın da yolu açılır. Bu da, sermaye piyasasını geliştirmede en önemli adım olur.

SONUÇ: "Deneyim iyi bir öğretmendir; ama faturası ağır olur." Minna Antrim

Yukarı