Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Düşüş sırası politika ve gecelik borçlanma faizinde

Merkez Bankası dünkü kararı ile faiz koridorunun üst bandını yarım puan daha aşağı çekti ve yüzde 9'a düşürdü. Rezerv opsiyon katsayılarını artıran banka bu yolla rezervlerine 1.8 milyar dolarlık altın ve yarım milyar dolar daha eklemiş olacak.
Merkez Bankası'nın faiz koridorunun alt bandı ve gecelik faiz oranı olan yüzde 5'i aşağıya çekme ya da yüzde 5.75 olan politika faizini düşürmeye pek ihtiyacı yoktu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın geçen haftaki ifadelerine göre, dışarıdan aşırı sermaye girişinin olması ve TL'nin aşırı değerlenmesi durumunda bu faizlerin düşürülmesi yoluna gidilecekti. Zaten reyting artışının hemen sonrasında Başkan Başçı yaptığı açıklamalarla dövize sözlü müdahale etti, kur sepeti 2'ye kadar gerilemişken yeniden 2.05 gibi, normal düzeylerine geri döndü. Faiz kararına da, böyle bir kur ve fonlama faizinin de yüzde 5.65'e düştüğü bir düzeyinde girildi.
■ Fonlama faizinin en alt düzeylere çekilmesinden dolayı piyasalarda az da olsa politika veya faiz koridorunun alt bandında indirim bekleyenler oldu. Nitekim bu beklentinin etkisiyle ikinci el piyasada Hazine gösterge faizi yüzde 6.14'le tarihi en düşük seviyesini gördü. Ancak beklentilerin kısmen gerçekleşmemesi ile Hazine faizi yeniden yüzde 6.30'ya çıktı.
■ Türkiye not artışından dolayı pozitif ayrışma içine girse de, bu dönemde küresel piyasalarda risk alma iştahında gevşeme söz konusu. Yani TL'nin aşırı değerlenmesini sağlayacak kadar güçlü sermaye akışı hemen olmayabilir. Böyle bir durumda Merkez Bankası, küresel piyasalardan gelecek büyük çalkantılar ve aşırı TL değerlenmesine karşılık elinde kalan son cephaneyi kolaylıkla ve hemen harcamak istememiş olmalı.
■ Banka faizlerde indirimin kapısını aralarken enflasyon karşısındaki temkinli duruşunu kısmen değiştirdi. "Enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olması fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruş gerektirdiği" cümlesi yerini "enerji ve yönetilen yönlendirilen fiyatlardaki artışların orta vadeli enflasyon görünümü açısından yakından izlendiği" ifadesine bıraktı.
■ Bunların sonucunda Merkez Bankası önümüzdeki dönemde hem gecelik hem de politika faizinde indirime gidebileceğini ilk kez açıklama metnine koydu: "Önümüzdeki dönemde, finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde politika faizinde ve gecelik borçlanma faizinde ölçülü bir indirimin gündeme alınabileceği ifade edilmiştir." Açıklama ile faizde indirimin kapısı açıldı. Gerçekleşmeyi sermaye hareketlerinin hızlanmasında veya aralık ayındaki kararda görebiliriz. Yalnız düşüş "ölçülü" olacak.

SONUÇ: "Aceleci sinek süte düşer."Kaşgarlı Mahmut

Yukarı