Abdurrahman Yıldırım

Reel kesimin güveni yerine geliyor

Dün Merkez Bankası'nın açıkladığı iki veri, üretim kesiminin muvcut durumunu ve beklentilerini yansıtıyordu. Kapasite kullanımı mevcut durumunu gösterirken geleceğe yönelik beklentilerini yansıtan Reel Kesim Güven Endeksi'nde belirgin düzelmeler meydana gelmiş.
Bitişikte yer alan tablodan izlenebilceği gibi, mevsimsellikten arındırılmış güven endeksi son iki ayda sıçramış. 100'ün üstü güveni, altı güvensizliği gösteren endeksin ekim ve kasım ayları değeri 108 ve 109 olmuş. Ondan önceki dört ay, yani haziran ile eylül arasında endeks 102-103 bandından seyretmiş. Mayıs öncesinde ise 107-110 bandında bir gidiş vardı.
Merkez Bankası da yılın ikinci yarısına başladığında ayağını frenden çekti ve banka fonlama faizlerini hızla aşağı indirdi. Çünkü yılın ikinci yarısına ekonomi beklenen canlılıkta giremedi, hatta iç tüketim artışı sıfır düzeyine geriledi. Yavaşlama, tahminlerin ötesine geçti.
Bu konuda öngörülmeyen iki gelişme vardı. Biri Suriye ile gerginlik, diğeri terör olaylarının tırmanması. İkisinin iç içe geçmesi hanehalkının güvenini bozdu. Genel gidişat bozuldu. Bu da üretime, tüketime ve risk alma iştahına yansıdı. Suriye ve terör olaylarının tırmanması durulunca genel gidişatta ve reel kesim güven endeksinde belirgin düzelmeler meydana geldi. Komşu ile savaş ihtimalinin azalması, kış mevsimine girilmesiyle terör olaylarının azalması, tüketici ve üreticiler üzerindeki baskıyı hafifletti.
Bu da, yılın son çeyreğinde büyümenin canlanacağına işaret ediyor.

SONUÇ: "Tehlikede olanlar bacaklarıyla düşünür." Bierce


TEKSTİL VE GİYİM SEKTÖRLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR


Sanayide kapasite kullanımının kasımda da yatay gittiği belirlendi.Yüzde 74 kapasite kullanımı rakamı aynı zamanda son 8 aydır değişmiyor, yüzde 74'te seyrediyor. İç tüketim artışının durulması kapasite kullanımının düşmesine yol açıyor. Avrupa etkisini ise en çok tekstil, giyim ile otomotivde görüyoruz. Resesyona giren Avrupa'da stoksuz çalışma eğilimi Türkiye'den giyim eşyası alınmasını yeniden artırdı. Bu nedenle giyim ve tekstilde kapasite kullanımı temmuzdan bu yana geçen yılın belirgin biçimde üzerinde seyrediyor ve iki sektörde de yüzde 80 eşiğine dayandı. Yani bu iki sektörde Avrupa'nın mal çekişi ile işler iyi.
Buna karşılık Avrupa'da otomobil satışlarının azalmasıyla motorlu kara taşıtları sektörünün kapasite kullanımı nisan ayından itibaren geçen yılın belirgin altında seyrediyor. Kasım ayında da kapasite kullanımı yüzde 70'in altına indi. Avrupa'ya ihracat da 10 aylık toplamda yüzde 9 geriledi.

Yukarı