Abdurrahman Yıldırım

Yüzde 406'lık rekor faiz 18 yıl sonra yüzde 5'leri gördü

Geçen yıl enflasyon yüzde 10, faiz yüzde 10, cari açık yüzde 10 hatta büyüme buna yakındı. Önemli ekonomik verilerde 10 civarında bir yoğunlaşma vardı. Dün Hazine faizi tarihinde ilk kez yüzde 5'lere değdi. 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 5.96'ya kadar indi. 5 Kasım'da kredi notunun artırılmasıyla Hazine faizinde düşüş hızlandı ve üç haftada 1 puan kadar geriledi.
Geçen yıl yüzde 10 civarında gerçekleşen rakamlardan faizin bu yıl yüzde 5'e, enflasyonun ve cari açığın milli gelire oranının yüzde 7'nin altına inmesi mümkün görünüyor. Büyüme geçen yıl yüzde 8.5 idi, bu yıl bunun yarısına bile razıyız. Geçen yıl yüzde 10 civarındaki veriler bu yıl yüzde 4-7 arasına geriliyor. Kötü olan büyümenin düşmesi, diğer üçünün düşüşü pozitif. Nitekim not artışı da bu düşüşler sayesinde geldi.
Faizin yüzde 5'li rakamlara gerilemesi hem tarihi, hem de çok anlamlı. Çünkü yüzde 5 faizden önümüzdeki iki yılda reel getiri almak çok zor. Yerli para ve tasarruf sahipleri için herhangi bir çekiciliği yok.
Ancak yabancılar için var. Yüzde 5 faizin yanına kurdan elde edilebilecek kazanç eklendiğinde, yine yüksek bir getiri elde edilebiliyor. Aşağıda Merkez Bankası'nın grafiği var, gelişmekte olan ülkelere sermaye akışı sürüyor ve Türkiye'ye de tabii. Sadece devlet iç borçlanma senetlerine bu yıl gelen yabancı yatırım tutarı 20 milyar doları geçti ve tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı.
■ Faizi tarihi düşük seviyelere çeken nedenlerden biri, not artışı ve bununla birlikte sermaye hareketlerinin hızlanması.
■ İkinci neden de birincisi ile bağlantılı. Sermaye hareketleri karşısında TL aşırı değerlenme bölgesine yaklaşınca Merkez Bankası sözlü müdahale yaptı, bu durum karşısında izleyeceği politikayı açıkladı. Merkez Bankası faiz koridorunun alt bandını ve politika faizini düşürebilecek. Hatta her iki faizi birden aşağı çekebilir. Tercih edilecekse, aradaki 0.75'lik farkı azaltmamak için, önce faiz koridorundan başlanmalı.
■ Merkez Bankası ayrıca bankaları fonlama faizini de en dibe, yüzde 5.65'e indirdi.
Yıllık bileşik yüzde 406'lık Hazine faizini 1994 krizinde görmüştük. Bunun yüzde birine gelen yüzde 5.96'lık faizi de dün, 18 yıl sonra gördük. Faizin yüzde 5'lere, mevcut ve beklenen
enflasyonun altına inmesinin, piyasalarda ve reel ekonomide başka gelişmeleri tetikleyeceği kesin.
Bu da başka bir yazının konusu.

SONUÇ: "Beyan olmadan, petek oğul tutmaz." Ahmet Kutsi Tecer

 

Yukarı