Abdurrahman Yıldırım

Tahvil ve AB out, ABD ve dolar in

Kasımda dünya Borsaları ortalama yüzde 1 prim yaptı. ABD'de başkanlık seçimlerinin istenen yönde sonuçlanması, seçim sonrasında mali uçurum konusunda atılan adımlar piyasaları ve risk iştahını destekledi. Kâr satışları iki haftalık kısa bir vadeye sıkıştı. Gelişmiş piyasalarda aralık ayının ikinci yarısında işlemler önemli ölçüde zayıflar, yılbaşı tatili başlar. Dolayısıyla kasım nasıl bitmişte yıl sonuna kadar benzer eğilim geçerli olur. Bir eğilim değişikliği olacaksa bu yeni yıldan itibaren gündeme gelir.
ABD seçimleri sonrasındaki küresel atmosfer pozitif kalmaya devam ediyor. Nitekim bu beklentiler piyasaların seyrine de yansıdı, anketlere de. Aslında kötü beklentilerle başladığımız bir yılı gayet iyi sonuçlarla bitiriyoruz.
ANKET NE DİYOR: Finansal ağırlıklı haber ajansı Bloomberg'in küresel çapta ve terminallerini kullanan dealer ve trader'larla yaptığı anket 2013 yılına pozitif beklentilerle girildiğini gösteriyor. Nedir bu beklentiler?
■ Gelecek yılın en iyi yatırım ülkesi Amerika, onu Çin ve Brezilya izliyor. Gelecek yılın en kötü yatırım ülkesi olarak da AB Bölgesi, Japonya ve Ortadoğu Bölgesi öne çıkıyor.
■ Küresel yatırımcılar önümüzdeki altı ayda hisse senetlerine, gelişen ülke hisse senedi piyasalarına ve gayrimenkule yatırımı artıracak bir strateji izlemeyi planlıyor.
■ ABD Doları'na yatırımı düşünenler yüzde 26 gibi yüksek bir değere çıkarken Euro yüzde 6'da kalıyor. Bu da, doların değer kazanacağı, Euro'nun değer kaybedeceği beklentisinden kaynaklanıyor.
■ Emtialar ve petrole yatırım yapacakların oranı yüzde 24 ve 17 ile fena değil. Ama 2012'ye girilirken oluşan emtialara yatırım modası sönmüş durumda.
■ Pozisyonların en çok azaltılacağı yatırım aracı ise yüzde 48 ile ABD hazine bonoları, yüzde 47 ile AB ülkeleri borçlanma senetleri ve yüzde 44 ile Euro olmaya aday.
■ Yine yatırımcılar ve trader'lar, önümüzdeki altı ay içinde yüzde 62 ile Amerikan konut fiyatlarının, yüzde 52 ile Eurostoxx 50 Endeksinin, yüzde 46 ile petrol ve MSCI Asya Pasifik Endeksinin artışını bekliyor.
BEKLENTİLER POZİTİF: Ankete pozitif beklentiler hâkim. Ancak küresel yatırımcı ve finansal işlemcilerin asıl büyük beklentisi, ABD'nin dünya ekonomik liderliğine yeniden dönüyor olması. Konut fiyatlarında artış, doların değer kazanması, Hazine tahvil faizlerinde yükseliş beklentisi, bizzat ABD'nin bir yatırım ülkesi olarak seçilmesi buna işaret ediyor. Şimdiye kadar ABD ekonomisinde 2013 yılı için ortaya konulan IMF, FED, diğer uluslararası kuruluş ve küresel aktörlerin beklentilerinden bir hayli pozitif bir tablo ortaya koyuyor anket. Son aylarda ABD konut fiyatlarında de belli bir canlanma göze çarpıyor. Mali uçurumun gerçekleşmemesi halinde, konut fiyatlarında ve işsizlik oranlarında düzelmenin devamı gelebilir. Beklentinin doğru çıkması halinde ise iyi geçen bir yılın ardından dünya ekonomisi ve piyasaları ikinci yılı kazanmaya aday olacak.

SONUÇ: "Umulan sahip olunandan değerlidir." Etopya atasözü

 

2013'te kazandırması beklenenler

■ Ankete yanıt verenlerin yüzde 46 ile neredeyse yarısı, ABD ekonomisinin iyiye gittiğini belirtti. Durumu stabil görenlerin oranı yüzde 33, kötüye gittiğini düşünenler yüzde 21 'de kalıyor.
■ Global ekonominin iyi gittiğini düşünenler ise yüzde 19'a iniyor. Buna karşılık dünya ekonomisinin kötüleştiğini söyleyenlerin oranı yüzde 33'e çıkarken stabil olduğunu düşünenler yüzde 46 gibi bir çoğunluğa ulaşıyor.
■ Anketteki ilginç sorulardan biri, İran'a 2013 yılı içinde bir müdahale olup olmayacağı. Müdahale olmaz diyenler yüzde 50'yi bulurken, olur diyenler yüzde 35'te, herhangi bir fikri olmayanlar da yüzde 15'te kaldı.
■ Tabloya dahil olmayan anket sorularından biri de, 2013'te en çok kazandıracak yatırım aracının hangisi olduğuydu. Buna yüzde 36 ile hisse senetleri, yüzde 19 ile gayrimenkul, yüzde 15 ile altın, yüzde 12 ile emtialar diye yanıt verildi. En az kazandıracak yatırım aracı ise yüzde 48 ile bonolar çıktı. Onu yüzde 14 ile hisse senetleri, yüzde 12 ile emtialar, yüzde 10 ile gayrimenkul ve yüzde 8 ile altın izledi.
Ankette ise mali uçurumla ilgili soru olmamasına karşılık, verilen yanıtların genelde olumlu olması, piyasaların mali uçurum konusunda "sonuçta anlaşırlar" görüşüyle uyumlu görünüyor.

 

Yukarı