Abdurrahman Yıldırım

Ekonomiye enflasyon piyangosu

Bu yıl için beklenen enflasyon yüzde 7.4 iken kasım itibarıyla yüzde 6.38'e inildi. Gıda fiyatlarında aralıkta beklenmedik artış dlmazsa enflasyonun yılı bu düzeylerden, yüzde 6.5'in altında kapatma olasılığı yüksek. Yeter ki kamusal zamlar yapılmasın.
Zaten önümüzdeki aylarda enflasyonun doğal akışına bırakılırsa daha çok yatay dalgalı seyretmesi beklenebilir. Dolayısıyla dünkü enflasyonla birlikte gelecek yılın sonbaharına kadar enflasyonun platosu da belli oldu. Gelecek aylarda baz etkisi iyice zayıflayacak. Endeksten çıkacak enflasyon rakamları aralıkta yüzde 0.58, ocakta yüzde 0.56, şubatta yüzde 0.56, martta yüzde 0.41, nisanda yüzde 1.52 ve ondan sonraki üç ay enflasyon eksi düzeyinde. Enflasyonu kısa vadede daha da aşağıya çekmedeki bir zorluk buradan kaynaklanıyor.
■ Bu açıdan mevcut düzeylerin altına inilmesi ekstra bir çabayı da gerektiriyor. Çünkü düşen faiz ortamında yurtiçi talebin tetiklenmesini de bekliyoruz. Talep artışı, düşük baz etkisi ile birleştiğinde önümüzdeki aylarda enflasyonu düştüğü seviyelerde tutmak bile başarı sayılabilir.
■ Bunun dışında yeni bir düşüş için ne yapılabilir?
■ İç talebi daha da aşağıya bastırmayı istemediğimize göre, konjonktüre de uygun biçimde TL'nin değerlendirilmesi tercih edilebilir. Değerlenen TL, mal fiyatlarını gerçekte artırdığı için, nominal fiyat artışı ihtiyacını azaltır. Ama asıl ithalat yoluyla maliyet düşüşü sağlar. Düşen kurlar enflasyonu aşağı çeker.
■ Böylesine bir ek çabadan bahsederken, araya yeni kamu zamlarının sıkışmaması gerekiyor.
■ Bir de İran'a müdahale yapılırsa bunun petrol fiyatları üzerinde yapacağı artışların enflasyona olumsuz yansıması beklenebilir.
■ Enflasyonun beklenenden önce düşmesinin bir etkisini de, politika ve gecelik faizi erken indirime gitmede görebiliriz.

■ Reel getiriler kasım ayı % 0.38'lik, 11 aylık % 5.76'lık tüketici enflasyonundan arındırılmıştır.
■ Mevduat bankaların 3 aylık faizinin ortalamasıdır.
■ Bono, repo, mevduatın reel getirişi hesaplanırken stopaj kesilmiştir.
■ Döviz sepeti yarım dolar ve Euro'dan oluşmuştur.
■ Anadolu Ajansı 1992'den beri hesapladığı fon endekslerini yayınlamayı durdurdu. 2012'den itibaren Fon Market'in endekslerini baz almaya başladık.

 

Borsada sanayiye geçiş başladı mı?

Kasım ayında enflasyonun beklenenin üçte biri düzeyinde çıkması yatırım araçları için ehveni şer bir durum yarattı.
■ Faizler kasımda tarihi düzeylere geriledi. Hazine faizinde düşüş 1.15 puanı bulurken mevduat faizi 0.41 puanla daha az düştü.
■ 11 ayda kurların TL'ye karşı ortalama reel kaybı yüzde 11'i buldu.
■ Hisse senetleri kasım ayına primli girmişlerdi. Bankalar yüzde 5'i bulan değer kaybı yaşadı. Buna karşılık sanayi grubu hisseleri yüzde 2'ye varan prim yaptı. Bankalar satılırken sanayi grubu hisselerine geçişler başladı. Bu da ekim ayına kadar büyük ölçüde banka hisseleri ile süren yükselişin daha genele yayılabileceğinin işareti. Bankaların yılbaşına göre primi halen yüzde 55 iken, sanayi hisselerinin primi yüzde 27 ile bunun yarısı düzeyinde bulunuyor.

SONUÇ: "Ne kadar hızlı koşarsan koş, kaderini yenemezsin."Türk atasözü

Yukarı