Abdurrahman Yıldırım

İMKB getiride dünya birinciliğine doğru

İstanbul Borsası hazirandan itibaren yükseliyor. Dün de seans içinde 74.999 puanı gördü. Bu düzey, dolar bazında 4.21 sent ediyor. Tarihi rekor olan 5.08 senti yakalamaya biraz daha var.
Ama ondan önce başka bir yarış sonuçlanacak. Bu da 2012 yılında en çok kazandıracak borsanın hangisi olacağı.
■ İstanbul Borsası en son 1999 yılında yüzde 495'lik getiri ile dünya birincisi olmuştu.
■ Ondan önce de 1997'de yüzde 233'lük getiri ile en çok kazandıran piyasa İMKB idi.
■ 1993'te yüzde 417'lik getiri ile de dünya birincisi olmuştu.
■ 1989'daki yüzde 511'lik getiri İMKB'ye yeniden dünya birinciliği getirmişti.
■ İlk dünya birinciliği de, 1987'deki yüzde 394'lük getiri ile sağlanmıştı.
İMKB'nin bu birincilikleri 2000 li yıllara gelince kayboldu. Üstelik ekonomide ve siyasette çok istenen istikrar sağlanmasına karşılık. Bu durum biraz da borsanın oynaklığının azalmasının bir sonucu. 2000 öncesinde dünya birinciliklerini genelde dünya sonunculukları izliyordu. Tıpkı Mısır Borsası'nın geçen yılki durumu ve bu yılki getirisinde olduğu gibi. İstanbul Borsası 2000'li yıllarda birinciliğe en çok 2009 yılında yaklaştı. Yüzde 97'lik getirisi ile dünya dördüncüsü oldu.
Bu yıl ise birincilik basamağına çıkmada daha şanslı görünüyor. Henüz yıl bitimine bir aya yakın zaman var. Ama yılbaşından beri devam eden bir yarış da söz konusu. Bu da Mısır, Pakistan ve Türkiye borsaları arasında geçiyor. Mısır bir ara öndeydi ve getirisi yüzde 66'ya kadar çıkmıştı ama son gelişmelerle değer kaybetti ve yüzde 38 prime kadar indi. İMKB dünkü verilere göre yüzde 46 getiriye yükseldi ve ikinciliğini pekiştirdi. Hatta birinci sıradaki Pakistan Borsası'na çok yaklaştı. Pakistan Borsası yüzde 48'lik getiri ile ilk sırada yer alıyor. Arada 2 puanlık fark kaldı. Borsaların tepesindeki bu yarışta son zamanların en atağının İstanbul Borsası olduğu görünüyor. Biraz daha gayret birinciliği getirebilir ve İstanbul Borsası 7. kez dünya birinciliğini elde etmiş olur.
Böyle bir fiyat performansının ülke ekonomisinde yansıması var mı derseniz, bence var. Nasıl ki önceki yıl yüzde 9.2 nin ardından geçen yıl yüzde 8.5 büyümeye karşılık borsa yüzde 22 düşüşle dünyanın en çok kaybettiren ikinci piyasası oldu, bu da ekonomiyle uyumlu bir durum değildi, bu yıl da onun düzeltmesi yaşanıyor.

SONUÇ: "Kaybettiğiniz her şeyden başka bir şey kazanırsınız." Emerson

Yukarı