Abdurrahman Yıldırım

2012'de dünya liderliğine çıkan borsa 2013'te de yükselir mi?

Henüz önceki gün yazdık, dün gerçekleşti. İMKB getiri açısından artık dünya birincisi. Dün itibarıyla seans içinde 76.132'ye kadar çıkan İMKB Endeksi yıl sonundaki 51.267'ye göre yüzde 48.5 prim yaptı. Bununla yüzde 47.8 artan Pakistan Borsası'nı geçti.
İMKB'nin en son yaptığı dip seviyesine göre artışı dolar bazında yüzde 65.2'yi buldu. Geçen yıl 25 Kasım'da 48.812 veya 2.59 sente kadar gerileyen endeks dünkü 76.132'ye veya 4.28 sente çıktı.
Borsa bu yılı muhtemelen üst sıralarda veya birinci bitirebilir. Ama işin bir de gelecek yılı var. 2013'te borsa yükselişini sürdürebilecek mi?
Bunun için bazı gerekli koşullar şart.
■ En başta küresel atmosferdeki pozitif havanın, risk alma iştahının, likidite bolluğunun ve düşük faizin sürmesi gerekli. Çünkü bizim piyasamızın yüzde 65'i yabancıların kontrolünde. Üçte ikilik çoğunluğun davranışı elbette bir piyasada belirleyici olur.
■ İran'a müdahale ve petrol fiyatlarına etkisi de elbette belirleyici. Böyle bir riskin gerçekleşmemesi, gerçekleşse bile kalıcı hale gelmemesi Türkiye piyasalarının ve ekonomisinin tahribata uğramaması açısından elzem.
■ Geriye Türkiye'nin kendi iç dinamikleri kalıyor. Siyasi ve ekonomik olarak birden çok dinamikte kayda değer bozulma da olmamalı. Böyle bir beklentimiz yok ama olma ihtimali sıfır da değil.
■ Bu asgari koşullar yerine gelirse hisse senedi piyasasında yükseliş gelecek yıl da sürebilir. Nereye kadar sürebilir? Şu anda dolar bazındaki 5.08'lik tarihi rekoru yakalamaya yüzde
20 lik artış gerekiyor. Borsanın ilk fırsatta kat edeceği yol bu. Bundan önceki 2010 Kasım ayı zirvesine ulaşmak.
■ Rekor düzey yakalandıktan sonra yükselişin daha sonrası da gelebilir. Yeter ki asgari koşullarda bozulmalar olmasın.
Çünkü borsada işlem gören şirketler 2010 yılı şirketlerinden daha farklı, daha büyümüş ve daha kârlı. Makro ortam daha düzgün. Faiz oranları tarihi düşük seviyede. Enflasyon da öyle. Cari açık kontrolden çıkmak üzere değil, kontrol altına alınmış ve düşmekte. Türkiye'nin kredi notu da yükselmiş ve yatırım yapılabilir düzeye çıkmış.
■ Üstelik önceki rekor düzey olan 5.08 sent kamusal bir müdahaleyle sınırlandırılmış bir düzey. Yeni para politikası ile piyasalara ve ekonomiye müdahale yapıldı. Seçim öncesinde bir balon oluşması önlendi. Bu müdahale aynı zamanda İMKB de fiyatlara da dokundu. Hem faiz ve likidite artışı artışı yoluyla hem de bankalara yeni yükler getirerek ve kârlarını düşürerek. Bankalar dediğimiz borsada işlem gören en büyük şirketler grubu.
■ İçinde bulunduğumuz süreçte ise böyle bir müdahalenin gereği ve ortamı yok. Çünkü kredilerde şişme, cari açık ve büyümede patama yok. Aksine iç talep durgun. 2013 yılı olsa olsa iç talebin canlandırılacağı ve büyümenin artacağı bir yıl olmaya aday ki, bu durum da borsayı destekler.
Şimdilik bu kadar. Yazının devamını yarın getireceğim.

SONUÇ: "İyimserler uçağı icat etti, kötümserler paraşütü." La Edri

Yukarı