Abdurrahman Yıldırım

Bono ve borsaya gelen para 27 milyar $

Finansal piyasalar 2012'nin son virajına giriyor. Bu hafta piyasaların tam kapasite ile çalışacağı son hafta. Aralık ayının ikinci yarısında her yıl olduğu gibi Batı piyasalarında Noel tatiline çıkanların ve yıl sonu hesap bağlama dönemine girilmesinin etkisi söz konusu. Düşük işlem hacminde bazı anlamsız oynaklıklar da yaşanabilecek. Asıl işlemler yeni yılda ve özellikle ilk hafta geçtikten sonra 7 Ocak'la başlayan ikinci haftada görülebilecek. Tıpkı 2012 yılında olduğu gibi.
YOĞUN GÜNDEM: Yıldan geriye kalan üç haftadan en önemlisi bu hafta. Hem içeride ve dışarıda veri, haber akışı çok yoğun, hem de mali uçurum öncesinde tam katılımlı son işlem haftası. Üstelik mali uçurum konusunda ne yapılacaksa bu hafta yapılacak. Çünkü 17 Aralık itibarıyla ABD Kongresi tatile girecek. Ortada uzlaşacak taraf kalmayacak.
Dışarıda ABD'de mali uçurum pazarlıkları yanında, AB Liderler Zirvesi, FED faiz kararı ile Bernanke'nin basın toplantısı var. İçeride cari açık yanında ekim sanayi üretimi, üçüncü çeyrek büyüme ve kasım nakit dengesi açıklanacak. Bu haftanın atlatılması ile yıl büyük ölçüde tamamlanacak. Küresel piyasalar iyi bir yılı, Türkiye piyasaları ise en parlak yıllarından birini yaşamış olacaklar.
TÜRKİYE'NİN İYİ YILI: Çünkü 2012 yılı Türkiye'de makro ekonomik dengelerin oturtulması bakımından en kazanımlı yıllardan biriydi.
■ Yarın ekim ayı cari açığı açıklanacak. Hızlı düşüş sürüyor ve yıl sonu itibarıyla 53 milyar dolarlık bir açığa inilmesi muhtemel. 77 milyar dolardan bir yılda 24 milyar dolarlık azalmayla 53 milyara iniliyor. Milli gelire oranı da yüzde 10'dan yüzde 7'nin altına geliyor.
■ Enflasyon ise çift haneli rakamlardan yüzde 6 dolayına geriledi.
■ Büyüme iç taleple birlikte düştü ama yeniden artması için ortam da hazır. 2013 yılı büyümeye yeniden dönüşün yılı olmaya aday.
■ 2012'nin en önemli kazanımı ise ihracat yönünden AB'ye bağımlılıktan kurtulmak, AB dışı pazarları büyüterek ihracatı 150 milyar doların üzerine atmak oldu.
■ Sonuçta da Türkiye reyting artışını ve 18 yıl sonra yeniden yatırım yapılabilir kredi notu seviyesini aldı.
REKOR PARA GİRİŞİ: Makro ekonomideki bu dengelenme yanında küresel atmosfer de Türkiye'den yana olmaya devam etti.
Küresel faiz oranlarının tarihsel en düşük seviyelere inmesi, küresel likiditenin en yüksek noktasına varması, risk alma iştahını destekledi ve gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türkiye'ye de paranın akmasına yol açtı. Türkiye'ye tüm zamanların en yüksek kısa vadeli sermayesi geldi. Sadece hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi yoluyla gelen paranın miktarı bitişikte yer alan tablodan izlenebileceği gibi, 27.5 milyar doları buldu. Bundan önceki en yüksek rakam 19.6 milyar dolarla 2010 yılına aitti. 27.5 milyar doların 22 milyar doları devlet iç borçlanma senetleri yoluyla 5.4 milyar doları da hisse senedi yatırımları yoluyla geldi. 27.5 milyar dolar 11 aylık ve aynı zamanda yıllık cari açığın yarısını geçiyor.

 

Borsa TAVAN FAİZ TABAN

Gelişmekte olan ülkeler içinde Türkiye’nin daha iyi performans gösterdiği de bir gerçek. Sadece ekonomik gelişmeler ve not artışı değil piyasalarının durumu ve yabancıların ilgisi de bunu söylüyor.
■ İstanbul Borsası yüzde 48.5’lik getirisi ile dünyanın en yüksek performansını gösteren piyasası. Yılın son haftalarında da bu unvanı koruyabilirse yarışı önde bitirecek. Bütün listelerde ve değerlendirmelerde dünyanın en çok kazandıran borsası unvanını alacak. Dikkatler bir kez daha Türkiye’ye çevrilecek.
■ Yine Türkiye’nin faizleri düşürme marjı vardı ve bu yıl en sert faiz düşüşü yapan ülkelerden biri oldu. Geçmişte sık sık dünyanın en yüksek faizini veren ülke iken, bu yıl ilk kez Hazine faizleri nominal olarak gelişmekte olan ülkeler ortalamasına yaklaştı. Hazine faizi 5 Aralık itibarıyla yüzde 5.60‘a kadar geriledi. Bu gerilemede düşen enflasyon kadar alıma gelen yabancıların da payı büyük. Nitekim yabancıların 11 aylık alımları 22 milyar dolarla tüm zamanların ve sermaye hareketlerinin serbest bırakıldığı 1989 sonrasının en yüksek düzeyine çıktı.
Kısaca Türkiye borsada da bonoda da gelişmekte olan ülkelerin yıldızı.

SONUÇ: “Beni öldürmeyen beni güçlendirir.” Goethe

Yukarı