Abdurrahman Yıldırım

Harekete geçmek için neden herkes faizin dibini bekliyor?

Küresel piyasalarda yılbaşı tatili ve hesap kesim nedeniyle işlemlerin azalacağı 2-3 haftalık bir döneme giriyoruz. Sığlaşmayla birlikte fiyat oynaklıkları artabilir. Seçimlerin ardından Japonya’da para politikası ultra geniş hale getirilecek. Bunun finansal piyasalarda ve reel ekonomideki etkilerini yaşayarak göreceğiz. Ancak seçim sonrasının piyasalara ilk etkilerinin pozitif olması beklenebilir.
FAİZ NE KADAR DÜŞER: Türkiye'de bu haftanın önemli olayı ise Merkez Bankası'nın faiz kararı. Yarın toplanacak Para Politikası Kurulu gecelik faizi ve politika faizini düşürme konusunda karar verecek. Faizlerin düşürülebileceğini Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı açıklamıştı. Buradaki sürpriz kararın dozunda olabilir. Yüzde 5.75'lik politika faizinde çeyrek puan indirim en olası gerçekleşme. Yüzde 5 olan faiz kodridorunun alt bandında ise çeyrek puan veya yarım puan indirim olabilir.
İNDİRİMİN FAYDASI NE: Merkez Bankası'na gecelik vadede satılan paraya düşük faiz vermek "Ortalıkta gezme, daha uzun vadeye git, bana gelirsen daha düşük faiz vereceğim" demek. Reel ekonomiye veya daha uzun vadeye yönelmesi ölçüsünde faiz indiriminin ekonomiye katkısı olacak.
Politika faizini düşürmenin asıl faydası ise haber etkisinde. "Faiz düştü" denilecek, hangi faiz ve kimin faizi diye bakılmayacak. Hiç değilse bazıları bankalara kredi faizini, mevduat faizini soracak. İş yapmayı veya tüketimi düşününler belki harekete geçecek. Faiz düşüşünün önemi de zaten burada.
BEKLEME NEDENİ: Çünkü yıl ortasından itibaren bankaların fonlandığı faizler yaklaşık 4 puan düşürülmesine rağmen bundan sokaktaki vatandaşın pek haberi yok. Üstelik düşüş 6 ay gibi bir zaman aldı. Yapılan açıklamalar faizin Merkez Bankası tarafından daha da düşürülebileceği yönünde. Eğer faizler düşecekse herkes bekler. Daha düşük faizlerden iş yapmak ve borçlanmak için.
■ Parayı borçlanacak reel yatırımcı en düşük faizden almak ister. Yatırımını öyle gerçekleştirmek ister.
■ Tüketimi borçlanarak yapacak tüketici, en düşük faizi ödemek için düşüşün dibe vurduğundan emin olmak ister.
■ Finansal piyasalarda pozisyon değişiklikleri ve kâr realizasyonu da faizin dibe vurmasını bekler.
FAİZ KARARININ ÖNEMİ NEREDE: Buna karşılık faizin düşüş süreci kredi verenlere, Türkiye'ye para getirenlere, mevduat yapanlara, vadeyi uzatanlara, dövizden TL'ye geçenlere yarar. Bitişikte yer alan yerlilere ve yabancılara ait finansal portföy tablosunun 11 aylık sonuçlarını bu bağlamda değerlendirmek mümkün. Sıcak para'nın Türkiye'de rekor düzeye çıkmasına, yabancıların yüksek ilgisine rağmen iç tüketimin durgun olmasının bir nedeni de herkesin en uygun faiz seviyesini beklemesinden olsa gerek. Yarın Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararının piyasalara ve ekonomiye etkisini bir de bu pencereden değerlendirmek gerekir.


SONUÇ: "Hareket olmadan bereket olmaz."Türk atasözü

 

 

Yukarı