Abdurrahman Yıldırım

Faizde kaydırak oyununa devam

Üçüncü çeyrek büyümenin yüzde 1.6'ya düşmesinin ve ekim ayı sanayi üretiminin yüzde 5.7 daralmasının ardından gözler Merkez Bankası'na ve faizleri indirmesine çevrilmişti.
■ Genel enflasyon gidişinde dönüm noktaları olan ekim ve kasım ayı enflasyon rakamları da beklenenden düşük geldi. Enflasyonun kış ve bahar aylarında yüzde 6 civarında tutulması olasılığı güçlendi. Nitekim yıl sonu için hükümet Orta Vadeli Plan'da yüzde 7.4 rakamını beklerken gerçekleşme yüzde 6 ya yakın düzeyde çıkacak gibi.
■ İşte böyle bir ortamda Merkez Bankası faizleri düşürebileceğini açıklamıştı. Ancak iş kararı vermeye
gelince ihtiyatı elden bırakmamayı tercih etti. Faiz koridoruna dokunmadı. Özellikle indirim beklenen koridorun alt bandında değişikliğe gitmedi.
■ Buna karşılık politika faizini beklendiği gibi, çeyrek puan indirdi. TL'nin aşırı değerlenmesine karşı önlemi de ROK çerçevesinde aldı. Karardan piyasa pek memnun kalmadı. Bunu fiyatlara da yansıttı.
■ Merkez Bankası politika faizinde ölçülü bir indirim ile ekonomik canlanmaya destek verirken şu açıklamayı yaptı: "Önümüzdeki dönemde finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde faiz koridorunda ölçülü bir ayarlamanın gündeme alınabileceği ifade edilmiştir."
İndirimin faiz koridorunda olabileceğini belirterek politika faizinde yeni indirimler istenmesinin önünü kesti. İndirim gerekirse gecelik faizlerde veya borç alma faizinde yapılacak.
■ Gerekip gerekmediğine de daha çok TL'nin değerlenmesine göre karar verilecek. Çünkü ekonomik canlanmanın başladığı şu sözlerle tespit ediliyor: "Merkez Bankası'nın yıl ortasından itibaren uyguladığı destekleyici likidite politikasının ve risk iştahındaki göreli iyileşmenin etkisiyle son dönemde güven endekslerinde ve kredi büyümesinde kayda değer bir artış gözlenmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde iç talebin büyümeye daha fazla katkı yapacağı öngörülmektedir."
CANLANMA İŞARETLERİ: İç talebin canlanmakta olduğuna dün iki veriyle işaret etmiştik.
■ Biri özel tüketim vergisindeki ve ithalat vergisindeki artıştı.
■ Diğeri Tüketici Güven Endeksi'nde kriz sonrasının en güçlü sıçramasıydı.
■ Üçüncü bir işareti de Merkez Bankası "Kredi büyümesinde kayda değer artışın gözlenmesi" olarak verdi.
■ Kasım ayı sanayi üretiminin çift haneli rakamlara yaklaşacağını Erdem Başçı daha önce açıklamıştı.
Anlaşılan iç talebin canlanmaya geçtiği aşamada Merkez Bankası elindeki "son cephaneyi" bir kerede kullanmak ve "faizde kaydırak oyununu sonlandırmak" istemedi. Kâr realizasyonu olmasın ve küresel para, Türkiye'ye ve TL'ye gelmeye devam etsin diye.

SONUÇ: "Oyun bitti mi şah da piyon da aynı kutuya girer." İtalyan atasözü

Yukarı