Advertisement

Türkiye piyasaları çarşamba gününden beri gerileme eğiliminde. Faizler yükseliyor. Dünya Borsalarında düşüş yüzde 1.1’de kalırken İMKB’de 1.8 düzeyine vardı. Yılbaşına göre getiri de İMKB yüzde 49.5 ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 49.6 ile Pakistan ve yüzde 48.2 Mısır borsaları izliyor.

Yılın son haftasına üç borsa atbaşı bir yarışla giriyor. İMKB’nin son aylardaki performansında Türkiye’nin yatırım yapılabilir notu alması etkiliydi. Bu not artışının devamı, yani ikinci veya üçüncü reyting şirketlerinin de notu aynı kategoriye çıkarması, gelecek yılın önemli bir beklentisi. Ama daha da önemlisi Türkiye’de iç tüketimin geri geliyor olması. İç tüketim gerilediğinden dolayı büyüme 2012’de tek bacaklıydı. Yüzde 3 civarında çıkacak büyümenin tamamı ihracat kaynaklı.

2013’te ise ihracatın yanına iç tüketim de eklenecek.  Çünkü yılın ikinci yarısında faizler iyice düştü. Bu faiz düşüşünün kredi faizlerine yansıması aşamasına geldik. Kredilerde de hafif kıpırdama söz konusu.  Bunun yanı sıra kasımda tüketici güveninde net bir sıçrama gerçekleşti.  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da kasımda sanayi üretiminin çift haneli rakamlara yaklaşacağı tahmininde bulundu. Açıklanan son veri Ette Tüketim Endeksi, Türkiye çapında banka ve kredi kartlarıyla yapılan tüm harcamaları kapsıyor. Buna taşıt harcamaları da dahil edilebiliyor. Tüketim kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre reel yüzde 8.2 arttı. 2007 sonrasının en iyi kasım ayı, bu yılın da en iyi ikinci aylık artışı. Yani tüketici yaklaşık bir yıllık aradan sonra tüketmeye kasım ayında başlamış. İş, güven artışı veya üretim artışı ile kalmamış, realize olmuş. Tek ayaklı büyüme 2013 yılında iki ayaklı büyümeye dönüşecek ve hızlanacak gibi. Diğer piyasalardan ve ekonomilerden Türkiye’yi ayrıştıracak en büyük avantaj da bu.

SONUÇ: “Tanrı rüzgârı verir ama yol almak isteyen yelkenlerini kendisi çekmelidir.” Saint Augustine

TÜKETİM BAŞLADI
Tüketimin kasım ayında canlanmaya başladığını bize Ette Endeksi söylüyor. Merkez Bankası’ndan Ercan Türkan tarafından hazırlanan endeks tüm banka ve kredi kartları ile yapılan harcamalardan, ek olarak taşıtlara yapılan harcamalardan hesaplanıyor.

Kapat