Advertisement

Yeni yıl iyi başladı. En başta ABD mali uçuruma düşmekten son anda kurtuldu. Vergilerde anlaşma sağlandı. Harcamalar konusunda 2 ay sonra karar verilecek. 2 ay sonrası aynı zamanda ABD borçlanma tavanının yükseltilmesi gerekiyor. Bir yandan harcamalar bir yandan borçlanma tavanının yükseltilmesi yeniden iki tarafın çetin pazarlığına sahne olabilir. ABD yönetimindeki bu bölünmüşlüğün ve ekokonomik kararlardaki düğümlenmenin piyasalar üzerinde etkisi görülebilir. Yıl başı kavşağı geçilmiş olmasına karşılık 2 ay sonrasına yeni bir randevu da verilmiş oldu. Haydi hayırlısı.
Yıl başı ve mali uçurumun atlatılmış olmasının küresel piyasalara etkisi pozitif. Bunu ilk günden açık olan piyasalarda gördük. Yıla iyi başladık.
Geçen yılı da iyi bitirmiştik. Bitişikte hem Borsaların hem paraların hem de emtiaların 1 yıllık performansları yer alıyor.
■ MSCI Dünya Endeksi 2012 yılını yüzde 13.4 primle kapattı. İstanbul Borsası yüzde 55.55 primle Venezüella Borsası'nın ardından ikinci en çok getiri sağlayan borsa oldu.
■ TL dolar karşısında en çok değer kazanan 9. para birimi oldu. TL'nin değer artışı yüzde 5.43. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın geçen yıl başındaki sözleri bu anlamda tuttu.
■ MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 15.1 değerlendi.
■ CRB Emtia Endeksi yüzde 3.4 değer yitirdi.
■ Baltic Dry Endeksi yüzde 60 değer kaybetti. Bu düşüşte, dünya büyümesinin ve buna bağlı dünya ticaretinin, özellikle de Çin'in yavaşlamasının ve gemi arzı artışının etkisi var. Yıla girerken dünya büyümesinde beklenti yüzde 3.5 idi, yıl biterken bu yüzde 2.5'e düştü. Başta Çin'in yavaşlaması ve Avrupa'nın daralmaya başlaması bunda etkili oldu.
Bu yıl ise Avrupa'da pozitif büyümeye geçiş, Çin'de toparlanma, ABD ekonomisinde de iyileşmenin devamı bekleniyor. Toplamda dünya ekonomisinin 2012'den daha iyi olması ağırlık kazanıyor.
YAPILAN HAZIRLIKLAR: Türkiye yeni yıla yeni bir ihracat rekoru ile girdi. 152 milyar dolarlık ihracatın tabii bir de ithalat boyutu var. Ama orada yılı geçen senenin altında bir rakamla bitireceğiz. Ancak hem ithalatın seyri önemli olacak 2013'te, hem de ihracatın. Pazar çeşitlendirmesinin başarıldığı bir yılın ardından bu kazanımların kalıcı hale getirilmesi son derece belirleyici olacak. Bir de iç talebin canlanmasıyla İthalatın ne kadar artacağı cari açık için belirleyici olmaya aday. Bunun yanında Türkiye
2013'e ekonomide hazırlıklarla girdi.
■ Biri mevduatta vadenin uzatılmasına yönelik karar. 1 yıl ve üstünde vadeli TL mevduatının stopajı 5 puan azaltılarak yüzde 10'a düşürüldü. Bunun yanında vadesinden önce mevduatın yarısı işlemiş faiziyle çekilebiliyor. Bu iki önlem bir arada olunca mevduatta vade uzayabilir. 1 yıl ve üstü vadelerde elde edilen faiz getirisi de reel seviyeye çıkabilir.
■ Türkiye'de yeni yıla girerken en büyük değişiklik ise bireysel emeklilikte ve sermaye piyasasında yaşandı. Bireysel emeklilikte yüzde 25 devlet katkılı dönem başladı. Bunu bir başka gün irdeleyeceğiz.
■ Sermaye piyasasında SPK'nın yeni başkanı Vahdettin Ertaş ve yeni kurul üyeleri göreve başladı, yeni kanun yürürlüğe girdi. Borsa İstanbul da hukuken doğdu. Bu alanda önemli gelişmelerin yaşanacağını tahmin ediyoruz.
İnşallah yıl başladığı gibi biter de.

SONUÇ: "Hiçbir büyük iş, heyecansız başarılamaz." Emerson

 

 

Kapat