Abdurrahman Yıldırım

Devlet BES'i, BES piyasayı besleyecek

Alternatif yatırım araçlarına şiddetli ihtiyacın duyulduğu bir dönemde devlet destekli bireysel emeklilik sistemi ortaya çıktı. Yıllık brüt asgari ücret tutarı kadar yaptırılacak bireysel emeklilik için, devlet de yüzde 25 katkı payı ödeyecek. Bunun miktarı yıllık 3 bin lira. Buradan hareketle aylık bin lira veya yıllık 12 bin liralık bireysel emekliliğe devlet de katılımcı adına yılda 3 bin lira para koyacak. 12 bin lira 15 bin lira olacak. Bunun üzerine bir de yıllık getiri eklenecek.
Ancak ondan önce sistemin çalışması için bu paradan belli bir kesinti yapılacak. İlki peşin kesilen fon yönetim ücreti. Oran şimdiye kadar yüksekti, yüzde 6'ya yakındı. Katılım çoğalacağı için sınırlandırıldı. Artık yeni yıldan itibaren yaptırılan fonlardan yüzde 2 kesilecek. Geriye kalan para yatırıma yönlendirilecek.
Yatırımla birlikte fon işletim gideri devreye girecek. Bunun da oranı yıllık yüzde 3.65 iken yüzde (1.02-2.28) bandına düşürüldü. İki kesinti kabaca yüzde 4 eder. Sonuçta 12 bin TL katılımcı, 3 bin TL de devlet katılımcı adına bireysel emekliliğe katkıda bulunduğunda 15 bin lira edecek. Yüzde 4 kesintiye uğradığında 14.400 lira elde kalacak ve değerlendirilecek. Bu da baştan yüzde 20 getiri demek. Hisse senedine, sabit getirili enstrümanlara veya esnek fonlara yatırıma göre, ortaya getiri çıkabileceği gibi, kayıp da çıkabilir. Elbette 10 yıllık dönem için değil bu, belli bir dönem için söz konusu. 10 yılda kazancın olmaması gibi bir durum yok.
Yeni sistemin tanıtıldığı toplantıya ben de katıldım. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BES'in uzun vadeli bir yatırım olduğunu ve bu nedenle riskli yatırım araçlarına yatırım yapılabileceğini söyledi. Türkiye nin ve piyasaların ihtiyacı olan da uzun vadeli yatırım. BES gibi, 10 yıl ve daha uzun vadeli kurumsal yatırımcıların yokluğu en büyük eksiklik. Uzun vadede ise hisse senetlerinin en yüksek getiriyi sağladığını biliyoruz. Tepe noktasında alım yapılsa dahi, ortalama 4 yıl sonra kâra geçmek mümkün. Sistem cazip olacak ki, Sayın Babacan da bu yıldan itibaren eşiyle birlikte bireysel emeklilik sistemine katılacak. Eğer devlet her yıl brüt asgari ücretin yüzde 25'i kadar sisteme ödeme yapmaya devam edecekse, sistem de bu yönetim ve işletim giderleri ile çalışacaksa, BES iyi getiri sağlamaya aday. Sağlamalı da, çünkü hem kamu katkısı var, hem de uzun vadeli. İnşallah devletin bu katkısı 10 yıldan önce geri alınmaz. Devlet BES'i beslerse BES de piyasaları ve özellikle sermaye piyasalarını besler. Tasarruf sahipleri de böylesine alternatifsiz kaldıkları bir dönemde iyi bir yatırım aracına kavuşur.

SONUÇ: "Güneş bir günde iki defa doğmaz." Victor on Scheffet

 

2011'de kaybettirenler kazandırdı

2012 enflasyonu yüzde 6.16 oldu. Bütçe açıklarını azaltmayı amaçlayan yüklü kamusal zamlar ekim ayında yapılmasaydı enflasyonu yüzde 5 lerde görebilirdik. Tek haneli rakamların orta noktası. 1969 yılından bu yana gerçekleşen en düşük enflasyon rakamı.
Enflasyonun tahminlerden ve beklenti anketlerinden düşük çıkması, 2012 yılı yatırım araçlarının reel getirilerini yükseltti. Hazine faizi yüzde 1.3, mevduat faizi yüzde 1.6 reel getiri sağladı. Banka hisseleri yüzde 55 lik getiri ile ilk sıraya yerleşirken, yatırım fonları yıllar sonra pozitife döndü. En yüksek getiriyi sağlayan araçlardan biri de 2030 vadeli Eurobond oldu. Sadece fiyat artışı yüzde 20'yi buldu. Zarar tarafında ise döviz ve altın yer aldı. Döviz sepeti yüzde 4.11 geriledi. Yatırım araçlarının 2012 seyri 2011 yılının tersi bir eğilimi ortaya koydu. O yıl kaybettirenler 2012 de kazandırdılar, kazandıranlar da kaybettirdiler.

■ Reel getiriler 2012 yılı % 6.16'lık, tüketici enflasyonundan arındırılmıştır.
■ Mevduat, bankaların 3 aylık faizinin ortalamasıdır.
■ Bono, repo, mevduatın reel getirişi hesaplanırken stopaj kesilmiştir.
■ Eurobond'un getirişine kupon faizi dahil edilmiştir.
■ Döviz sepeti, TCMB döviz satışına dayalı yarım dolar ve yarım Euro'dan oluşmuştur.
■ Anadolu Ajansı 1992'den beri hesapladığı fon endekslerini yayınlamayı durdurdu. 2012'den itibaren Fon Market'in endekslerini baz almaya başladık.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
24 Ocak 2013 Perşembe, 16:33 Misafir bes(bireysel emeklilik sistemi)in tasarrufa teşvik sisteminden ne farkı var. zamanında yüzde 150 enflasyon olduğunda devlet 0 artış yaparak birikimleri öldürdü. yarın bir kanun çıkarıp bes katkı payları ile oynamayacakları ne malum.
Yukarı