Abdurrahman Yıldırım

Borsada satışların nedeni

Borsada son iki gündür güçlü bir düzeltme başladı. Dolar bazındaki endeksin 4.92 sent ile tarihi en yüksek düzeyi olan 5.08 sente çok yaklaştığı bir aşamada başlayan satışların bir miktarının kâr amaçlı, bir miktarının da diğer bazı nedenlerden kaynaklandığını düşünüyoruz. 4.92 sent aynı zamanda Ekim 2007'de sonlanan büyük yükselişte ulaşılan tepe noktasını oluşturuyor.
■ Banka sektörü hisselerinin geldiği düzeyler kâr realizasyonuna yol açabilir. Sent bazında 10.5'e kadar çıkan bir endeksten bahsediyoruz. Üstelik büyüme bu yıl ne olursa olsun, son olarak da Davos'tan yapılan açıkmalardan öğreniyoruz ki, kredi artışının yüzde 15 ile sınırlandırılmasında ekonomi yönetimi kararlı. Bankalar kredi satışlarını artıramadıktan sonra büyüyen ekonominin kârlara yansıması sınırlı kalır. Bankacılığın önünde bir de şubat sonu gibi Rekabet Kurulu'nun keseceği muhtemel cezalar bulunuyor.
■ İş Bankası hisselerinde en büyük ortak olarak banka çalışanlarına ait vakıfın toplu hisse senedi satacağı açıklaması da, dün sektöre satış baskısı yarattı.
■ Borsanın diğer büyük hisse senedi Turkcell'de yönetim konusunda uluslararası mahkemenin kararına yaklaşılıyor. Yerli bir büyük ortağın elindeki hisseleri satışı da gündemde.
NOTTA HAYAL KIRIKLIĞI: Satışları asıl tetikleyen gelişme ise not artırım umudu ile önce raydan çıkma ve piyasanın dengesini kaybetmesi, ardından bu artırımın en azından şimdilik olmayacağının açıklanması oldu. Hatta dün Moody's'ten yapılan açıklamada "sermaye çıkışının olması durumunda not indiriminin dahi gündeme gelebileceği" ifadesini manidar bulduk. Halbuki aynı kurumun, yapacağı değerlendirmelerden dolayı Türkiye'yi ve piyasaları yakından izliyor olması gerekir. Perşembe günü İstanbul'da Türkiye'nin kredi notu konulu telekonferans duyurusunu yaparken, ikinci yatırım yapılabilir kredi notunun kendisinden beklendiğini, piyasaların bunu satın almakta olduğunu, bilmesi gerekirdi. Piyasanın gidişini bozmamak adına telekonferans açıklamasını yanlış anlamalara meydan vermeyecek şekilde, not artırımıyla herhangi bir ilgisi olmadığı vurgusu ile yapması isabetli olurdu. Dün hem konferansı yaptı hem de kredi notu ile ilgili değerlendirmesini açıkladı. Ortada not artırımı olmadığı ve kasım ayı başında bu durumun aynısının Fitch tarafından yatırım yapılabilir kredi notu seviyesiyle sonuçlandığı için, Moody's'in hareketi belli bir hayal kırıklığı yarattı.

 

Son durumu küresel sermaye belirler

Bu geri çekilme veya düzeltme borsanın uzun vadeli yolculuğu için de elzem. Fiyatların sindirilmesi ve piyasaya yeni katılacaklara fırsat verilmesi açısından yararlı. Dinlenme ve düzeltme hareketinin süresini ve boyutunu ise gelişmeler, fiyatların ineceği düzey ve piyasanın kendisi belirleyecek. Belki bunlardan da önemlisi küresel yatırımcıların veya sermayenin tavrı belirleyici olacak.
Borsanın ve varlık fiyatlarının uzun vadeli eğiliminde ciddi bir risk şimdilik görmüyoruz. Uluslararası Finans Enstitüsü'nün raporuna göre, küresel sermaye gelişmekte olan piyasalara gitmeye devam edecek. Hatta Türkiye'nin de içinde bulunduğu Gelişen Avrupa Grubu'na yönelecek sermayenin 2013 yılında 28 milyar dolar daha artarak 220 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor.
■ Küresel risk iştahı da, dünya ekonomisindeki gelişmeler de pozitif yönde. Küresel piyasalarda risk iştahı azalmadıkça Türkiye piyasalarının ana yönünde değişiklik oldukça zor. Çünkü bu piyasada yabancılar daha etkin.
■ Kaldı ki, Türkiye 2012 yılında yumuşak inişi gerçekleştirdi. İç tüketimi yeniden canlandırmanın altyapısı hazırlandı. 2013 böyle bir yıl olmaya aday. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da son olarak Davos'ta bu konuya vurgu yaptı. Başçı geçen yılın son çeyreğinde bir öncekine göre daha güçlü bir büyüme beklediklerini, bu yılın ilk çeyreğinde bunun daha da hızlanmakta olduğunun işaretlerini aldıklarını söyledi. Türkiye daha büyümeye başlamadı bile.
■ Sermaye piyasası özelinde de yapılan yenilikler henüz yeni devreye giriyor.
■ Not artırımından da umut kesilmiş değil.
Bütün bu gelişmeler ışığında tahminimiz son satış hareketinin düzeltme olarak kalacağı yönünde.

SONUÇ: "Hayat hepimizin test edildiği ve denendiği bir sınıftır." Robert Thibodeau

Yukarı