Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

İlk ayın galibi enflasyon

Finansal piyasalar yıla iyi bir başlangıç yaptı. Ama hisse senedi piyasası bunu ocak ayı sonuna kadar götüremedi. Yüzde 9'u bulan değer artışı yerini yüzde 9'a varan kayba bıraktı. Ocak ayını neredeyse yılbaşı civarında tamamladı. Hisse senetlerinde satış dalgasına yol açan gelişme ise not artırım beklentisinin şimdilik suya düşmesi ve banka hisselerinin son aylarda çok prim yapmasıydı.
Küresel sermaye gelişmekte olan ülkelere yeni yılla birlikte daha güçlü yöneldi. Bunun döviz kurları üzerindeki etkisi düşürücü yönde oldu. Artan döviz arzı sonucunda dolar ve Euro'dan oluşan döviz sepeti nominal olarak sabit kaldı ama TL karşısında enflasyon kadar da geriledi. Bunun da oranı yüzde 1.64. Yani ocak ayında TL değerlendi. Yatırım araçlarının getirisini ocak ayında tümüyle negatife çeviren ise aylık enflasyonun yüzde 1.65 gibi yüksek bir oranda çıkmasıydı. Geçen yılın aynı ayındaki enflasyon 0.56. Tabii bunun sonucunda yıllık enflasyonda 1 puandan fazla artış meydana geldi ve yüzde 6.16 dan yüzde 7.31'e yükseldi. Ocak ayında sigara zammından dolayı enflasyonda ekstra bir artış zaten bekleniyordu. Bu grupta fiyatlar yüzde 14.26 artarken enflasyona da yüzde 0.72 katkı yaptı. Asıl tahmin edilmeyen ise gıda fiyatlarının yüzde 4 artması ve enflasyona yüzde 0.96 katkı yapmasıydı.
Yüzde 1.65 aylık enflasyon aynı zamanda yıllık enflasyon tahmini olan yüzde 5.3'ün üçte birine yakın. İlk aydan yıllık hedef kaybedilmiş değil, ama bu yıl enflasyonda hareket alanı iyice daraldı.

SONUÇ; "İnsanlar, nişan almadıkları şeyi nadir olarak vururlar." Henry David Thoreau

Yukarı