Abdurrahman Yıldırım

Para politikası bankaları onlar da borsayı bastırır mı?

Küresel atmosferde bozulma yok. Risk iştahı devam ediyor. Ancak yılın ilk haftalarındaki kadar canlı değil. Sanki yeni yılla pozisyonlar alınmış, gerçekleşmeler ve kârların oluşması bekleniyor gibi bir hava var. En azından Borsalarda durum böyle. Türkiye'de de hisse senedi piyasası bankaların öncülüğünde düzeltmeye veya fiyat düşüşlerine devam ediyor. Çünkü hem yabancılar satıyor hem de yerliler gönülsüz. Ufukta da bankaların kârlarını törpüleyici gelişmeler gözüküyor.
KÂRLARA SINIR: Bunlardan biri ekonomide canlanma potansiyeli ne kadar yüksek olursa olsun, bankalara yüzde 15'lik kredi artışı kısıtlaması konulması. Veya bu yüzde 15'in bu yıl da kârarlılıkla uygulanacağının açıklanması. Böyle bir sınırlama elbette karları da sınırlar. Kaldı ki, Rekabet Kurulu'nun rekabeti ihlal cezasının parasal boyutu da, aynı yönde etki yapar. Bankaların hizmet ve komisyon gelirleri de sınırlandırılmak isteniyor. Küresel likiditenin bu kadar bol, faizlerin bu kadar düşük ve Türkiye'nin de kaynak çekmeye en uygun olduğu bir dönemde bankalar kredi sınırlaması nedeniyle bu potansiyeli gerektiği gibi kullanamayacak.
DEĞERLİ TL ETKİSİ: Ocak ayı enflasyon rakamının tahminlerden yüksek çıkması TL'yi yine aşırı değerli hale getirdi. Reel efektif döviz kuru 120.16 ile aşırı değerli bölgenin alt sınırına geldi. Merkez Bankası'nın bu durum karşısında göstereceği tepki açıklanmıştı. Bu nedenle piyasa gecelik faizlerde indirimin devamını, bunun parasal genişlemeyle sonuçlanmaması için de, zorunlu karşılıklarda artırım bekliyor. Ancak düşük oranlı zorunlu karşılıklar pek işe yaramıyor. Bu açıdan büyük ölçekli artırımların gündeme gelip gelmeyeceği Merkez Bankası'nın 19 Şubat tarihli Para Politikası Kurulu'na kalıyor. Az da olsa böyle bir olasılığa prim verenler var.
SATIŞ 280 MİLYON $: Böyle bir durum borsada bankaların piyasa değerine elbette yansıyor. Banka Endeksi yüzde 103 prim yaptıktan sonra 24 Ocak'tan bu yana yüzde 15.7 düzeyinde değer yitirdi. Bankalar piyasanın ana belirleyicisi. Bu nedenle İMKB 100 Endeksi de aynı dönemde yüzde 11.0 değer yitirdi. Sanayi hisselerindeki kayıp ise yüzde 6.5 düzeyinde kaldı. Yabancı işlemlerine bakınca ocak ayının son haftasına 280 milyon dolarlık net satış düştüğünü görüyoruz.
PARA POLİTİKASI BELİRLER: Bu büyüklükteki satışın adı düzeltmedir, piyasayı uzun vadeli olarak yıkmaz. Küresel likidite, düşük faiz ve risk iştahı sürüyor, yabancı dönüp dolaşıp yine gelebilir. Zaten Türkiye'den çıktığı da yok, devlet iç borçlanma senetlerini alıyor. Borsa düşerken tahvil faizlerinin yüzde 5.55 ile tarihi dip seviyesini görmesi de bundan. Sorun sadece yabancının kâr realizasyonu ise borsa bunun altından kalkar. Yeter ki, Kasım 2010'daki gibi para politikası bankaları, bankalar da borsayı bastırmasın.

SONUÇ: "Talihin aksiyle hastalığın nüksünden Allah esirgesin." Mektupçu Agah

 

Yabancılar 2.5 milyar dolar daha tahvil aldı

Yabancı yatırımcılar geçen yıl 5.9 milyar doları hisse senedinde, 26.1 milyar doları devlet iç borçlanma senetlerinde olmak üzere 32.7 milyar dolarlık portföy yatırımı yapmıştı. Yeni yılın ilk ayında da bu eğilim sürdü. Borsada ilk üç haftanın alımı, son haftanın 280 milyon dolarlık satışını karşıladığı gibi net bazda 187 milyon artıya da geçti. Bu nedenle yabancılar ocak ayını net alımda kapattılar. Hisse senedindeki kar satışlarına karşılık yabancıların devlet iç borçlanma senetlerinde ocak ayında güçlü alıcı oldukları dikkati çekiyor. Merkez Bankası'nın haftalık verileri yabancıların ocakta 2.5 milyar dolar civarında net DİBS alımı yaptıklarını ortaya koyuyor. Gelişmiş piyasaların tahvil faizleri tarihi en dip düzeylerinde seyrederken, gelişmekte olan ülkelerin faizleri daha yüksek. Geçmiş yıllardan itibaren primli gelen gelişen ülke borsaları ise yeni yılın ilk günleri ardından genelde yatay, hatta hafif satıcılı bir seyir izliyor. Bu da, gelişmekte olan ülkelerin primli borsalarından kısmen kaçışı ama aynı ülkelerin devlet iç borçlanma senetleri piyasasına yönelişi yansıtıyor.

 

Yukarı