Abdurrahman Yıldırım

Kredi kartıyla harcamada dünyada 12'nciyiz

Milli gelir rakamları mart sonunda kesinleşecek ama geçen yıl Türk vatandaşlarının (yurtiçi yerleşiklerin) harcamasının 1 trilyon liraya dayandığı tahmin ediliyor. Bu harcamanın yüzde 35.5'i kredi kartlarıyla gerçekleştirildi. Oran tüm zamanların en yükseği. Kredi kartı pazarı son yıllarda hızla büyüdü. Türkiye kredi kartı işlem hacminde dünyanın 12. büyüğü oldu. Rakam 2010 yılına ait ve BDDK tarafından BIS verilerine dayanılarak sıralama yapıldı. Ekonomik büyüklükte 17'nci sırada olmasına karşılık kredi kartında 12'nci sıraya yerleşmemiz hızla yol aldığımızı gösteriyor.
Kredi kartını neden bu kadar sevdik ve ekonomik performansın üzerinde bir gelişme elde ettik?
■ Bunun en büyük nedeni, 2001 krizinden çıkmak için satışları artırma arayışına giren özel sektörün kredi kartına taksitlendirmeyi altın bir formül olarak bulmasıdır. İki yıla kadar uzayan vadelerde taksitlendirme yapılması müşteriye cazip gelmekte, alım gücünü yükseltmektedir. Zaten kredi kartının da en çok bu yanını seviyoruz.
■ Yüksek kamu borçlanması ve yüksek faiz ortamında topladıkları fonları devlete borç veren bankaların 2001 krizi sonrasında değişen yapı nedeniyle yeni gelir kapısı bulması gerekiyordu. Düşen faizler, düşen enflasyon, özel sektörün taksitlendirme isteği bankaların yeni kâr alanı yaratma çabasıyla birleşti. Kredi kartı müşterisine sahip olmak bir bankanın piyasa değerini en fazla yükselten etkenlerden biri oldu. Bankaların agresif kart pazarlaması, kişilerin de her ne olursa olsun harcama yapacak bir araca kavuşma isteğiyle birleşince, kredi kartı kullanımını patlattık.
■ Burada madalyonun diğer yüzündeki resim ise kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin, kredi kartını kullanma disiplini gösteremeyenlerin mağdur olmasıdır. Bunun dışında harcamaları teşvik ettiğinden dolayı da, genel tasarruf oranlarının düşmesine yol açmasıdır. Ancak ne olursa olsun kredi kartıyla harcamaların toplamın yarısını geçtiği bir ortamı düşünün. Kişi başına gelir de 10 bin doların üzerinde ve böyle bir ekonomide kayıtdışılık ister istemez azalacak. Maliye'nin işi de kolaylaşacak.

SONUÇ: "Hayatta iki felaket vardır: Biri, insanın istediğini elde edememesi; öbürü de, elde etmesi." Oscar Wilde

Yukarı