Abdurrahman Yıldırım

İtalya krizinde fark nerede?

Seçimler, İtalya'da çözüm getirmedi, aksine belirsizlik doğurdu. Beraberinde İtalya'nın aşırı borçluluktan kaynaklanan yarası yeniden uç verdi. Pazartesi günü yüzde 4.171'e kadar gerileyen 10 yıllık İtalyan hazine kağıtlarının faizi dün yüzde 5.058'e çıktı. Bir puana yakın artış gerçekleşti. Milano Borsası da pazartesi gününe göre yüzde 8 oranında değer yitirdi. İtalya'da yeniden kriz sahnesine çıkması İspanya, Portekiz ve hatta Fransa'yı gündeme getirdi. Avrupa borsaları ilk gün yıkıldı. Euro da dolara ve yene karşı değer yitirdi. İtalya sorunu bir yerde hemen Avrupa sorunu haline geldi.

KRİTİK GÜN AŞILDI: Ancak dün bu krizde hız kesme ve toparlanma vardı. İtalya için en kötü gün geçildi mi yoksa bu şaşkınlık arasında hazine borçlanması gerçekleştirildi ve geçiştirildi mi? Ortada hükümet krizi varken yapılan 10 ve 5 yıllık borçlanmalarda İtalya hazinesi 6.5 milyar topladı. Talep de satışın 1.5 katına çıktı. Faiz geçen ay yapılan aynı vadeli ihalere göre yaklaşık yarım puan yükseldi ama ortada rahat borçlanma durumu da var.
Böylesine kritik bir günün atlatılması, seçim sonuçlarının yarattığı tozbulutun büyümesini ve atmosferin daha bozulmasını önledi. Ortada hükümet yok, kurulacağına dair en küçük işaret de yok, seçim belirsizliğinden dolayı İtalya'nın notu da krılabilir, hatta kısa vadede yeniden seçim de gündeme gelebilir. Ama olsun, 5 ve 10 yıllık ihaleler İtalya'ya güvenin aynı şekilde sarsılmadığını ortaya koydu. Kara gün kararıp kalmadı, aydınlandı.

ECB DEVREDE Mİ: Burada Avrupa Merkez Bankası'nın geçen yıl sözünü verdiği "sınırsız tahvil alımının" devreye girdiğini tahminleri yapılıyor. Piyasadan spekülatif bir atak gelmemesi buna bağlanıyor.
Eğer tahmin edildiği gibi ECB destek veriyor ve bu destek sayesinde finansal piyasalardaki hareketler törpülenmişse ne iyi. Yara yeniden depşermiş olmasına karşılık, bünye verilen ilacı da kabul etmiş oluyor. Hastanın durumunu düzeltmek için geriye ilacın dozunu ayarlamak kalıyor. ECB daha fazla tahvil alırsa 2013'te ortaya çıkacak finansal dalgalanmanın boyutu daha hafif atlatılacak demektir.
-Avrupa krizinin geçmiş yıllara göre küresel piyasaları ve ekonomileri daha az etkileyebilecek olmasının nedenlerinden biri budur.
-Bir diğeri de, artık ABD ve dünyanın geri kalan ekonomilerinin daha toparlanmış olmasıdır.

DÜNYADA TOPARLANMA: Son olarak ABD'de açıklanan konut fiyatları emlak sektöründeki net toparlanmayı ortaya kokuyor. İşsizlikte de belli bir iyileşme var. Hatta ABD Merkez Bankası parasal genişlemenin durdurulmasını tartışmaya başladı. Neyseki son olarak Başkan Ben Bernanke parasal genişlemenin devamından yana tavır koydu da piyasalardaki bozulma durdu. Çin ekonomisi de geçen yılki ivme kaybını durdurdu ve yeniden ivmelenmeye geçti. Borsası buna paralel hareket ediyor. Japonya ise resesyondan çıkış için risk aldı, başarıp başaramayacağını zaman gösterecek.
Kısaca Avrupa dışındaki dünya geçen yıla göre daha iyi olmaya aday. Bu durum da Avrupa'nın yaşayacağı sorunu hafifletici etki yapar.

SONUÇ: "Gerçek değilse iyi uydurulmuş." İtalyan atasözü

Yukarı