Advertisement

Son 10 yılda Borsanın yatırımcı sayısı azaldı. Yerlilerin payı da dörtte bir düzeyinde düştü. Boşluğu yabancı doldurdu. Halbuki son 10 yılda milli gelir üç kat arttı. Enflasyon ve faizler tek haneye düştü. Devir tam hisse senedi devri ama piyasa geriye gitti. Bu görüşü dile getiren SPK Başkanı Vahdettin Ertaş. Kendisini makamında ziyaret ettik. Söyleşi bitişikte yer alıyor. Sermaye piyasasının temeli güvene dayanıyor. Bu güveni yeniden inşa edebilmek için sermaye piyasasının bütün taraflarının elbirliği ile çalışması ve yeniden yapılanması gerektiğini söylüyor. SPK yola koyulmuş. Peki neler yapılacak?
■ Halka arz biçimi ve şirketler değişecek. Temettü dağıtımı işin esası olacak.
■ Al-sat dönemi bitecek. Bireysel yatırımcılar, kurumsal yatırımcı şemsiyesi altına yönlendirilecek. Yatırımın vadesi bir aydan üç aya çıkarılacak. Üç ay, hem

mevduatın ortalama vadesi, hem de bilanço dönemi. Bilanço değişmeden hisseyi değiştirmenin ekonomik bir gerekçesi olmamalı. Al-satın azaltılmasından kaynaklanacak işlem hacmi düşüşünün ise sağlanacak güvenle fazlasıyla geri dönmesi bekleniyor.
■ Kurumsal yatırımcıların getirisi iyileştirilecek. Müşteri, hesap ve banka değişikliği yapmadan tüm yatırım fonlarını Takasbank Fon Platformu'ndan alıp satabilecek. Fon piyasası rekabete açılacak.
■ Aracı kurumlar yeniden yapılanacak, sermayeleri güçlendirilecek ve sayıları yarı yarıya azaltılacak. Kârlı çalışmaları sağlanacak.
■ Medyadan, finansal okur yazarlığın artırılması, bireysel emekliliğin ve özel tahvillerin tanıtılması bekleniyor.
■ Yeni dönemde SPK hesap verecek. Yeni yönetim neyi devraldığının envanterini çıkarmış, yol haritasını hazırlamış. Yol boyunca sektörün daha sık resmi çekilecek ve ne yapıldı, eksik ne kaldı kamuoyuyla paylaşılacak.
Sermaye piyasalarında ilerlemek için devrim yapılması gerektiğini 2004 yılında istemiş biri olarak bugün bize haydi hayırlısı demek düşer.

SONUÇ: "Koşan at seyrek mahmuzlanır." Türk atasözü

Kapat