Advertisement

Küresel piyasalarda geçen yıl ortasında başlayan pozitif eğilim bu yılın ocak ayında da varlığını sürdürdükten sonra şubatta duruldu. Gelişmekte olan piyasalardan kısmi bir sermaye çıkışı başladı.
ABD'de parasal genişlemenin erken sonlandırılması tartışmaları hem faiz oranlarını yükseltti hem gelişmekte olan piyasalarda satışlara yol açtı. Bunun getirdiği satış dalgasını FED Başkanı Ben Bernanke'nin "Parasal genişlemenin yararları yarattığı maliyetten daha yüksek" sözü azalttı. Sorun şimdilik hafifledi. Ancak Cumhuriyetçiler ile Demokratlar yine anlaşamadı ve haftanın son gününde ABD'de harcama kesintileri devreye girdi. Kesintilerin bütçeye belli bir faydası olacak ama ABD büyümesini de yarım puan aşağı çekecek.
AB'NİN KRİZ DAMGASI: İtalya seçimlerinin yeni bir siyasi belirsizliğe yol açması ve hükümet kurma sorununu ortaya çıkarması, Avrupa krizinin yeniden uç vermesine yol açtı. İtalya, peşinden ispanya, Yunanistan, Portekiz gibi sorunlu ülkeleri sürüklerken Euro'nun değerini de düşürdü. Euro/Dolar paritesi ay içinde 1.37'yi gördükten sonra İtalya'nın da etkisiyle 1.30'un da altını denedi. Sorun, İtalya'da ve diğer sorunlu ülkelerde faiz artışına, hisse senedi fiyatlarının gerilemesine yol açıyor. İtalyan siyasetindeki kördüğümün hemen çözülmesi beklenmiyor. Yunanistan gibi, kısa sürede ikinci seçim de gündeme gelebilir. Siyasi sorun çözülmedikten sonra, bunun yol açtığı ekonomik sorunları çözmek zor. Son yıllarda Avrupa krizinin yılın bir dönemine damgasını vurması adetten oldu.
Bu yıl da herhalde AB etkisini yaşayacağımız döneme adım attık. Sorun küresel piyasaları etkilemeye devam edecek gibi.
ŞUBATTA BAŞLADI: Her iki kıtadaki negatif gelişmelerin etkisi şubat ayında küresel piyasalara yansımaya başladı. Muhtemelen bu etki mart ayında da varlığını devam ettirebilir. Bu da piyasaların düzeltme hareketini sürdürmesi anlamına geliyor. 6-7 aylık pozitif trendden sonra gelen düzeltme hareketinin tek bir ayla sınırlı kalmaması, devam etmesi normaldir.
BorsaDA TEPKİ: Türkiye küresel piyasalardan önce hareket ediyor. Geçen yılki pozitif trende Türkiye 10 gün kadar erken başlamıştı. Şimdiki düzeltme hareketi de 24 Ocak'ta başladı. Banka Endeksi 186.254'ten yüzde 18.5 düşüşle 151.644'e indi. Bir aylık bu düşüşü 25 Şubat tan bu yana tepki hareketi izledi ve Banka Endeksi 1 Mart itibariyle 163.681 'e çıkarak yüzde 7.9 yükseldi.
İstanbul Borsası'nın mart ayında küresel piyasalarla paralel hareket etmesini bekliyoruz.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Londra'daki konuşmasında "sert bir sermaye çıkışı halinde likiditeyi kısacağını" söylemesi yabancı yatırımcıların pek hoşuna gitmedi. Yabancıların beklediği, döviz kurunun yükselişine Merkez Bankası'nın doğrudan müdahale etmesiydi. Faizde hafif yukarı dönüş ve kurdaki yükselme bundan olsa gerek.

SONUÇ: "Dert gitmez, kılık değiştirir." Türk atasözü

 

Kapat