Advertisement
Abdurrahman Yıldırım

Kartlı alışverişin % 9'u internetten

Alışverişin her türlüsüne hızla alışıyoruz. Semt pazarları ve dükkânlar Türk insanının klasik alışveriş yerleri. Son yıllarda marketler ve alışveriş merkezleri çıktı ortaya. İnternetten alışverişler de kartlı alışverişin yüzde 9'una ulaştı.
■ Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre, 2012'de internetten kartlarla yapılan alışverişin toplamı 31 milyar lirayı buldu.
■ 54 milyona ulaşan kredi kartlarının 17 milyonu internette kullanıldı. Kredi kartını internette kullanan kişi sayısı ise 8.5 milyon.
■ İnternetten alışverişin 2023'te ise yüzde 17'ye ve 316 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor.
■ İnternetten ödeme hacminin yüzde 75'i Marmara, yüzde 11'i İç Anadolu'da gerçekleşti. Yani büyük oranda İstanbul ve Ankara'da. İnternetten alışveriş büyük kentlerde oturanların işi.
■ İnternet tercihi zaman kazandırması ve eve teslimden. Özellikle marketlerden alışveriş bu yönüyle cazip.
■ Şüphesiz internetin en büyük tercih nedeni fiyat avantajı. Malların internetten satışında depolama ve sergileme gibi maliyetleri daha az, daha düşük fiyata satılabiliyor. Bu da tüketiciye cazip geliyor. Fiyata karşı duyarlılık da Türk insanında yüksek.
Türkiye'de kredi kartı kullanımı yaygın. Üzerine bir de fiyat avantajı binince internetten kartlı ödeme veya alışveriş yaygınlaşıyor. Bu nedenle bir yanda dev alışveriş merkezleri açılırken, bir yanda da internetten alışveriş hızlanıyor.
AVM MODASI GEÇMEZ: Eğer küresel trendler önümüzdeki dönemde Türkiye'de etkili olacaksa, internetten alışverişin payı giderek artacak. Tabii bu durum doğrudan alışveriş merkezlerinin modasının geçeceği anlamına gelmiyor.
■ Çünkü, Türkiye'de kentleşme devam ediyor, doğudan batıya göç sürüyor, nüfus artış hızı da yüksek.
■ Kentlerde yaşayanlar, geniş biçimde alışveriş kervanına henüz katılmadı. Türk insanı tüketime doymamış. Gelir arttıkça, gelir dağılımı düzeldikçe tüketim zincirine katılacak daha çok insan var.
■ Dahası Türkiye turizm potansiyelini de henüz kullanmış değil.
Bütün bu nedenlerden dolayı gelecekte alışveriş giderek kartlı sisteme ve internete doğru kaysa da, alışveriş merkezleri de faal olmaya devam edecek.

SONUÇ: "Dağına göre kar yağar." Türk atasözü

 

Yukarı