Abdurrahman Yıldırım

Büyümeye selam cari açığa devam

Mart ayı enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde geldi. Gıda fiyatlarındaki yüzde 2.04'lük artışın etkisiyle tüketici fiyatları yüzde 0.66 arttı. Yılın ilk çeyreğindeki enflasyon yüzde 2.63'e, yıllık enflasyon da yüzde 7.29'a yükseldi. Yüzde 2.63 ile yıl sonu enflasyon tahmininin yarısına ilk çeyrekte ulaşıldı. Ekonomideki canlanmada dikkate alındığında yıl sonu gerçekleşmenin yüzde 6-7 aralığında olma ihtimali daha yüksek. Bu da enflasyon bandının üst sınırda bir gerçekleşme anlamına geliyor.
SENARYO DEĞİŞİKLİĞİ: Artışın daha çok gıdadan kaynaklanması kalıcı olmayacağına işaret edebilir. Nitekim çekirdek enflasyon yüzde 5-6 aralığında ve orada bir yükselme yok. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da Mardin'deki konuşmasında nisandan itibaren enflasyon artışının hız keseceğini söyledi.
Başkan Başçı konuşmasında "Merkez Bankası senaryo mu değiştiriyor" sorusuna ise açık bir yanıt vermedi. Ama "hiçbir değişiklik yapılmadı" da demedi. Bu durumda gelişmeler ve gerçekleşmeler beklenecek demektir. Yapılan hazırlığa veya değişikliğe şimdilik resmiyet kazandırmak veya
Merkez Bankası olarak elini tam açık etmek istemiyor. Zira bu konudaki tam açıklık, bizzat piyasaları bozucu etki yapabilir.
EKONOMİDE U DÖNÜŞÜ: Erdem Başçı'nın Mardin'den verdiği önemli mesajları şöyle toparlamak mümkün:
■ "Yılın ilk çeyreği itibarıyla ekonominin bir U dönüşü yaptığının işaretlerini alıyoruz. 2012 yılı ekonomide dengelenme yılıydı. 2013 ekonomide dengeli büyüme yılı olacaktır. Merkez Bankası elindeki araçlarla bu dengeli büyümeye destek olacaktır.
■ Büyümenin yüzde 2.2'ye kadar düşmesine karşılık istihdamda dünyanın en hızlı artışlarından biri Türkiye'de gerçekleşiyor. Yıllık yüzde 4 istihdam artışı var. Bu iktisatçılar açısından incelenmesi gereken bir konu.
■ Ekonomilerde Avrupa kaynaklı yeni bir durgunluk beklentisi yayılmaya başladı. Bu da, son bir iki aydır faizlerde yeni indirimlere gidilmesine yol açıyor. Maliye politikalarında gidecek yer kalmadığı için, para politikalarına başvuruluyor. Dünyada düşük faiz ortamı, Türkiye için düşük faiz-dengeli büyüme anlamına geliyor.
■ Esasında önemli olan ekonomilere para değil, güven enjekte etmek. Almanya'nın borcu, milli gelirinin yüzde 80'inde ama bütçesi denk. Anayasasına denk bütçe yazmış. Bu Almanya'yı güvenli liman yapıyor, güven yoluyla faizi düşürüyor. Maliye politikasına güven, maliye politikası yoluyla ekonomiye verilen teşvikten çok daha fazla katkı yapıyor. Bu yönden bakarsak mali disiplin büyümenin motorudur, gazıdır.
■ Cari açık bu yıl geçen yılki düzeyin biraz üzerine çıkabilir. Ama düşük faiz ortamında yüzde 5 cari açık uzun yıllar finanse edilebilir, hatta yüzde 6 bile finanse edilebilir.
% 5-6 KALICI CARİ AÇIK: Hem Merkez Bankası Başkanı'nın söylemini hem de muhtemel gelişmeleri bir araya getirdiğimizde "büyümeye selam, yüzde 5-6'lık cari açık vermeye devam" sonucunu çıkarıyoruz. Yüzde 5-6'lık cari açığın kalıcılığının kabullenildiğini ve bunun finanse edilebileceğinin içselleştirildiğini anlıyoruz. Yüksek cari açığın borç stokunu artırmaması için de, sıkı bütçe politikası sürdürülecek.

SONUÇ: "Tanrı sana limon attıysa, limonata yapacaksın." Yahudi atasözü

Yukarı