Abdurrahman Yıldırım

Paranın gözünü seveyim!

Japonya geçen hafta beklentilerin bir hayli ötesinde parasal genişleme programı açıkladı. Ekonomiyi canlandırmak ve enflasyon yaratmak amacıyla Japonya Merkez Bankası satın alacağı aylık kamu kâğıdı ve Borsa yatırım fonu turarını iki katına çıkardı. Bunu da en az da 2 yıl süreyle devam ettirecek. Tutar aylık 75 milyar dolara denk geliyor. ABD'nin aylık piyasaya sürdüğü dolar 85 milyar ve neredeyse bir o kadar daha likidite buna ekleniyor. Dünyada Japon Yeni kullanımı dolara göre çok daha düşük. Ama para mı para. Uyuşturucuya alışmış gibi, paraya bağımla hale gelen finansal piyasalar için, Japonya'nın parasal genişlemesi kurtarıcı oldu.
YENDE BÜYÜK KAYIP: Parasal genişlemenin ilk büyük etkisi kurlara. Japon Yeni hızla değer kaybetti. 3 Nisan'da 92.69 dolar ve 119.79 Euro olan Japon Yeni dün 99.72 ve 129.69'a indi. Yendeki Haftalık değer kaybı dolara karşı yüzde 7.5, Euro'ya karşı yüzde 8.3'e vardı. Zaman biraz daha uzatıldığında ve 6 aya çıkarıldığında yendeki kayıp her iki paraya göre de yüzde 29'u buluyor.
ASIL DOPİNG EURO'YA: Dünyanın üçüncü büyük para birimi için hem son 1 haftada hem de son aylardaki kayıp çok yüksek. Ancak yenin dolar karşısında Haziran 2007'de125 ve Euro karşısında Temmuz 2008'de 169 düzeyinden değerlenmeye başladığını dikkate alırsak, bu değer kaybını anlamak kolaylaşır. Burada Euro'ya karşı yenin daha duyarlı olduğunu, hem değerlenmesi hem de değer kaybının daha hızlı gerçekleştiğini belirtelim. Son günlerde Euro'nun dolara karşı değerlenmesinde Japonya'dan yola çıkan para etkili.
FAİZ DÜŞÜŞ DALGASI: Parasal genişlemenin etkisiyle Japonya'da faizler tarihi en düşük düzeyinde. 10 yıllık faiz yüzde 0.320'ye kadar indi. Japonya Merkez Bankası'nın parasal genişlemeye hisse
senetlerini de dahil etmesi borsaya doping etkisi yaptı. Tokyo Borsası 2 Nisan'dan bu yana yüzde 12, kasım ortasından bu yana yüzde 55 prim yaptı. Borsada alımlar, borsa yatırım fonları satın alınarak yapılacak.
TÜRKİYE'YA PARA GİRDİ: Japonya kaynaklı bu parasal genişleme ve faiz düşüşü, Türkiye'yi de etkiledi. Sermaye girişleri net bazda neredeyse sıfır düzeyine inmişken mart ayının son haftasından
itibaren sıçradı. Martın son haftasında bonolara 3 milyar dolarlık net alım geldi. Nisan ayının ilk haftasında da bu hareket sürdü ki, faizler yüzde 6'nın altına indi. Bu koşullar altında önümüzdeki hafta Merkez Bankası'nın yeni bir faiz indirimine gitme olasılığı yükseldi.
Vatandaş boşuna dememiş, paranın gözünü seveyim.

SONUÇ: "Para avını avlar." Türk atasözü

Yukarı